טיפ מס’ 98: מחלת קרוהן

מחלת קרוהן

פורסם לראשונה ב-29.6.2012

מחלת קרוהן (Crohn’s Disease) הינה מחלה דלקתית כרונית המופיעה במערכת העיכול ונחשבת ברפואה המקובלת כמחלה חשוכת מרפא.

מחלה זו יכולה להופיע בכל מקום במערכת העיכול בין הפה לפי-הטבעת, אך היא מופיעה בעיקר במעי הדק, ובמיוחד בחלק התחתון של המעי הדק שנקרא Ileum (המעי העקום).

האזורים שנפגעים בדפנות הפנימיים של צינור העיכול אינם רציפים בד”כ ובבדיקת המעי ניתן למצוא לסירוגין אזורים שנפגעו ליד אזורים בריאים.

הסימפטומים האופיינים למחלה הם:

  • כאבי בטן חריפים, עוויתיים
  • בחילות
  • שלשול
  • חום
  • ירידה במשקל
  • תחושה של בטן מלאה ותפוחה
  • עייפות

ייתכנו גם סימפטומים רבים נוספים כתוצאה מסיבוכים שונים אשר יכולים להיגרם בגלל המחלה.

הרפואה המקובלת לא יודעת מה גורם למחלת קרוהן ולכן גם לא יודעת לרפא את המחלה. אחת התיאוריות הנפוצות היא שזוהי מחלה אוטואימונית, בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את המעיים מסיבה לא ברורה. הטיפול מכוון לדכא את הסימפטומים ולאפשר לחולה לשמור על איכות חיים נורמלית ככל האפשר.

הסברים של הרפואה החדשה

כדי להימנע מהצורך להרחיב את ההסברים להיקף של מאמר שלם, מתמקד ההסבר כאן רק במחלת קרוהן המופיעה במעי הדק.

לפי התגליות של הרפואה החדשה, פגיעה בדפנות המעיים נגרמת בעיקר כתוצאה ממשהו שמבחינתנו הוא בלתי ניתן לעיכול או קשה לעיכול. זה יכול להיות משהו פיזי ומוחשי לגמרי וזה יכול להיות משהו פיגורטיבי לחלוטין.

כאשר משפיע על המעי הדק משהו קשה לעיכול (פיזי או פיגורטיבי), הגוף דואג לגדל באופן זמני באותו אזור תאים סופגים, אשר תפקידם לשפר את יכולת ספיגת מרכיבי המזון באותו אזור. זהו גידול שטוח אשר במרבית המקרים לא ניתן לזהותו בבדיקות הדמיה או בבדיקות רפואיות אחרות. רק בקצה ה-Ileum, קרוב לחיבור עם המעי הגס, הגידול יכול להיות מעובה יותר, דמוי כרובית, בדומה לגידולים במעי הגס. הגידול המעובה הזה מכיל תאים מפרישים, שתפקידם לעזור לעכל את ה”משהו” שהיה קשה לעיכול.

הגורם הנפוץ ביותר לפגיעה מסוג זה במעי הדק הם כעסים בלתי ניתנים לעיכול.

זה יכול להיות כעס על אדם, על מצב או על נסיבות. במקרים רבים הכעס הוא על אדם קרוב אלינו כגון בן-משפחה, עו”ד שלנו, שותף בעבודה וכד’.

כל עוד אנחנו תחת השפעה אקטיבית של הקונפליקט (שלב ה-CA), מתפתח בדפנות המעי גידול שטוח מסוג אדנו קרצינומה.

בשלב זה לא מורגשים סימפטומים של המחלה, אך תיתכן עצירות.

כאשר נפתר הקונפליקט ומתחיל שלב הריפוי, נכנסים לפעולה חיידקי TB שתפקידם לפרק את הגידול שאינו דרוש יותר. פירוק הגידול ושיקום הרקמות שנפגעו הוא תהליך שיש בו במקרים רבים גם התפתחות דלקתית וגם פגיעה זמנית ביכולת העיכול של אותן רקמות שנפגעו.

הסימפטום האופייני לשלב זה (שלב הריפוי) הוא שלשול.

מאחר שברקמת הגידול המפורקת ע”י החיידקים יש גם כלי דם, תיתכן גם הופעה של דם בצואה.

באמצע שלב הריפוי מתרחש משבר הריפוי, אשר יכול להתבטא בהתקף עוויתי חריף של המעי הדק, המלווה בכאבי בטן חזקים, בחילות, הקאות, שלשול ועוד.

לאחר משבר הריפוי, אם אין הפרעות, ימשיך תהליך הריפוי באופן הדרגתי עד הבראה מלאה.

הופעה חוזרת ונשנית של התקפים כנ”ל מדי מספר שבועות או חודשים (או אפילו שנים), מצביעה על כך שישנם טריגרים אשר מעוררים אצל אותו אדם מחדש את השפעת הקונפליקט המקורי ולא מאפשרים לגוף להשלים את תהליך הריפוי הטבעי.

מחלת קרוהן היא למעשה מצב של ריפוי תלוי (hanging healing) מקונפליקט כנ”ל.

כל פעם שיש טריגר המשפיע על החולה, הוא מחזיר את תהליך המחלה לתחילת שלב הריפוי. לאחר זמן מה מגיע שוב משבר ריפוי והחולה חווה שוב את ההתקפים המוכרים אשר מאובחנים כמחלת קרוהן.

משמעות הדבר היא שכדי להשיג ריפוי מלא, יש צורך לזהות במדוייק ככל האפשר את הקונפליקט המקורי ואת הטריגרים וללמוד כיצד להימנע מהטריגרים או כיצד לנטרל או למזער את השפעתם.

ייתכנו מקרים בהם הקונפליקט המקורי קרה בילדות והמחלה התעוררה לאחר שנים כתוצאה מטריגר או כתוצאה מקונפליקט דומה חדש אשר הועצם על רקע הדפוס הישן שהודפס בילדות.

הניסיון המצטבר של הרפואה הטבעית באופן כללי מראה בצורה חד משמעית שניתן להתרפא ממחלת קרוהן, למרות שזה לא קל. שימוש נכון בידע של הרפואה החדשה יכול לעזור מאד לקצר את תהליך ההחלמה.

לתזונה עשויה להיות חשיבות כפולה בטיפול בקרוהן:

א. המצב הדלקתי של המעי הדק גורם לירידה ביכולת העיכול ולרגישות גבוהה מהרגיל לחלק מהמזונות. לכן חשוב להקפיד על תזונה קלה יחסית לעיכול וספיגה, וכן תזונה כזאת שלא תגרום לפגיעה פיזית ברקמות המתרפאות.

ב. כפי שהוסבר במספר התייחסויות בנושאי תזונה, ישנם מקרים בהם מזונות מסויימים יכולים להוות טריגרים בפני עצמם, בלי קשר לערכם התזונתי.

אך בכל מקרה, המפתח להבראה מלאה נמצא בפתרון הקונפליקט ומזעור השפעות הטריגרים, או מציאת דרך להימנע מהטריגרים.

שמחתי לגלות שיש בישראל אנשים המקדישים את חייהם לעזור לחולים בקרוהן או בקוליטיס. אנשים אלה עושים עבודת קודש הראויה למלוא ההערכה, ואם הם יוסיפו לארגז הכלים שלהם גם את הרפואה החדשה, אני מאמין שיכולתם לעזור לחולים תשתפר בצורה משמעותית.מובאים כאן קישורים לטובת מי שרוצה להיעזר באותם אנשים יקרים:

אם אתם יודעים על אנשים טובים נוספים העוזרים לחולי קרוהן בהתנדבות, אנא שלחו לי את פרטיהם ואוסיפם ל”טיפ” זה לטובת הקוראים שיקראו זאת אחריכם.

…………………………………………………………………………………………..

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא מדיציני, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.

גלילה למעלה
דילוג לתוכן