img-0
טיפ מס’ 263: ההיסטוריה של הרפואה האלופתית

ההיסטוריה של הרפואה האלופתית

ברפואה המערבית מאז ימי היפוקרטס, ובעיקר במאה ה-18 וה-19, שלטו שתי אסכולות עיקריות:

 1. הרפואה האמפירית הטבעית (בעיקר הומאופתיה, אוסטאופתיה ונטורופתיה), שגישתה היתה לחזק את מערכות הגוף כדי שיתגבר בעצמו על המחלה.
  הגישות הטבעיות היו מבוססות בעיקר על התבוננות וניסיון, לא על תיאוריות.
 2. הרפואה הרציונלית, שהתבססה בעיקר על תיאוריה והיגיון, מתוך כוונה להבין את נושא הבריאות והחולי דרך התמקדות באנטומיה והביוכימיה של הגוף.
  הרופאים שדגלו בשיטה זו האמינו שהרופא צריך לסלק את המחלה מהגוף בצורה אגרסיבית, וכדי להשיג זאת הם התבססו בעיקר על הדברים האלה:
  א. מתן רעלים כגון כספית ועופרת.
  ב. ניתוחים (למרות שעוד לא היתה הרדמה)
  מכיוון שהטיפולים היו מאד אגרסיביים, הרבה חולים מתו מהטיפול ולא מהמחלה.

למרות חילוקי הדעות הקשים בין שתי האסכולות הנ”ל, נשמר האיזון ביניהן עד תחילת המאה ה-20.

טיפ זה מנסה לגלות כיצד השתלטה הרפואה האלופתית על מערכות הבריאות במרבית מדינות העולם.

המטרה כאן היא לנסות להבין כיצד הגענו למצב בו אנחנו נשלטים ע”י מערכת בריאות מאד לא טבעית, מאד יקרה, מאד אינטרסנטית, המכריזה על עצמה כרפואה מבוססת מדע, ומושתתת, למרות מספר עצום של מחקרים מדעיים, על תיאוריות שחלקן לא הוכחו עדיין ולגבי חלקן יש טיעונים כבדי משקל כנגד נכונותן.

 

מהי רפואה אלופתית?

המונח “רפואה אלופתית” מתייחס כאן לרפואה המודרנית המקובלת. מונח זה הוטבע בתחילת  המאה ה-19 ע”י סמואל הנימן, מפתח ההומאופתיה, כדי להדגיש את ההבדל הבסיסי בין ההומאפתיה לרפואה שהלכה והפכה להיות המקובלת:

ההומאופתיה משתמשת לריפוי בחומרים שאם נותנים אותם לאדם בריא ללא דילול הם יגרמו להופעת סימפטומים של אותה מחלה אשר לה הם משמשים כמרפא. בטיפול ההומיאופטי מדללים את החומרים במים או אלכוהול טהורים, עם טלטול בין כל דילול אשר מצד אחד מסלק את האפקט הרעיל של החומר ומצד שני משאיר את תכונותיו המרפאות בחומר המדלל. התוצר הסופי אמור להיות כה מהול, עד שכלל לא ניתן יהיה להבחין בינו לבין החומר המדלל. 

הרפואה האלופתית משתמשת בחומרים שגורמים לסימפטומים שונים מהסימפטומים של המחלה שלטיפול בה משתמשים בהם.

 

פריחת ההומאופתיה בארה”ב במאה ה-19

בדף זה שבאתר של האגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית יש מידע מעניין שאביא כאן מתוכו מספר נקודות רלוונטיות לנושא של טיפ זה:

במאה ה-19 התפתחה מאד ההומאופתיה בארה”ב ונעשתה שם מאד נפוצה.

“עד הרבע האחרון של המאה ה-19, עסקו כ-8% מהרופאים בארה”ב בהומאופתיה”.

“במאה ה-19 הומאופתים רבים למדו בבי”ס לרפואה אורתודוקסים. מספרם הגדול הביא לכך שהומאופתים פתחו בתי ספר משל עצמם או שנפתחו מחלקות להומאופתיה בבתי ספר לרפואה אחרים. אוניברסיטת בוסטון, האוניברסיטה של מישיגן, האוניברסיטה של מינסוטה, הקולג’ הרפואי של הנמן והאוניברסיטה של איווה היו רק חלק מבתי הספר שלימדו הומאופתיה.

עד 1900 היו בארה”ב 22 בתי ספר לרפואה הומאופתים (לרופאים)! יותר מ-100 בתי חולים הומאופתים ו-1,000 בתי מרקחת בארה”ב.”

“הסטטיסטיקה הראתה ששיעור התמותה בבתי-חולים הומאופתים ממגפות היה מחצית ועד שמינית מבתי-חולים האורתודוקסים. הומאופתים בסינסנטי כל כך הצליחו בטיפול באנשים ב-1849 בזמן מגיפת החולירע, שהם פרסמו בעיתון יום-יום את רשימת המטופלים שלהם – שמות וכתובות של אלו שהחלימו ואלו שנפטרו. רק 3% מ-1,116 הפציינטים שטופלו בהומאופתיה נפטרו, בעוד 48%-60% נפטרו לאחר טיפול רפואי אורתודוקסי (שם). מלבד טיפול אפקטיבי במחלות מדבקות, ההומאופתיה הציעה טיפול במגוון מחלות אקוטיות וכרוניות. האבחנה שפציינטים המטופלים בהומאופתיה האריכו חיים יותר, גרמה לחברות ביטוח החיים להציע 10% הנחה למטופלים בהומאופתיה. הפופולאריות של ההומאופתיה בארה”ב הייתה ברורה – עם זאת אין לכך כמעט תזכורת בספרי ההיסטוריה של הרפואה באמריקה. כשהומאופתיה כבר מוזכרת, משייכים אותה לאנומליה ברפואה, לכת שנעלמה, מדע של “פלצבו” ולא של תרופות “אמיתיות”.”

ב-1844 הוקם המכון האמריקאי להומאופתיה שהפך לאגודה הארצית הרפואית האמריקאית הראשונה.

“ב-1847 הקימו הרופאים הלא הומאופתים את האיגוד הרפואי האמריקני (AMA). במהלך אסטרטגי החליט ה- AMA לאפשר לבוגרי בתי הספר להומאופתיה להצטרף אליהם … כל עוד הם מגנים את ההומאופתיה או לפחות לא עוסקים בה (ציד מכשפות ממש). רופאים שעסקו בהומאופתיה הוצאו מכל האגודות הרפואיות, וה-AMA הוציא קוד אתי לפיו חברותם של רופאים אורתודוקסים באיגוד תוסר אם יפעלו בשיטה אחרת. ב”אחרים” נכללו הרבה מהשיטות הרפואיות של אותו זמן, כשהומאופתיה זוכה ל”ייחס מיוחד”: אסור היה לרופא – שרצה להיות באיגוד – לעסוק בהומאופתיה, להתחבר, לייעץ או אפילו להתייעץ ברופא שפועל כהומאופת (בלי קשר לרצונותיו של המטופל). עבירה על כל איסור גררה שלילה של חברות באיגוד”.

 

כיצד השתלטה הרפואה האלופתית

עיקר המידע שכאן הוא מתוך עבודת מחקר נרחבת ביותר ומרתקת, שעשתה מיכל גולן ופרסמה חלק ממנה בסדרת המאמרים איך הגענו עד הלום ?

אני מכיר את מיכל וסומך לחלוטין על יושרה ועל אמינותה.
מומלץ מאד לקרוא את שני המאמרים שלהלן של מיכל, אשר מכילים הרבה יותר מידע והסברים ממה שפורט בטיפ זה:

איך הגענו הלום? – חלק ראשון
איך הגענו הלום? – חלק שני

אפשר להגיד בקצרה ובפשטות, שהשתלטות הרפואה האלופתית על הממסד הרפואי בעולם המערבי היא תוצאה של שילוב אינטרסים של הרופאים האלופתים (ובעיקר עורכי כתב העת של האיגוד הרפואי האמריקאי) עם האינטרסים של אנשי עסקים שהיו אז מבין העשירים ביותר בארה”ב – ג’ון ד. רוקפלרג’יי. פי. מורגן ואנדרו קרנגי.

בעזרת כספם והשפעתם, בשיתוף פעולה עם ראשי ה-AMA (האיגוד הרפואי האמריקאי), הצליחו רוקפלר, מורגן וקרנגי להוציא לפועל תוכנית עסקית מרחיקת לכת, שהפכה את הרפואה לתעשיה המכניסה עד היום רווחים אדירים לחברות התרופות והחיסונים, ליצרני הציוד הרפואי ולהרבה גורמים נוספים הקשורים לתעשיה זו.

 

להלן פירוט חלקי של השתלשלות העניינים:

 • בסוף המאה ה-19, ג’ון רוקפלר שהתעשר מעסקי דלק, החל להיכנס גם לתחום הרפואה. התרופות הראשונות לשיכוך כאבים והורדת חום נעשו מתוצרי לוואי של זפת.
  ב-1901 ייסד רוקפלר את המכון למחקר רפואי.
  ב-1911 מצא בית המשפט העליון בארה”ב את רוקפלר וחברת הנפט שלו (Standard Oil) כאשמים בשחיתות, סחיטה, הפרת חוק ההגבלים ועוד והורה לרוקפלר לפרק את התאגיד. התוצאה היתה שרוקפלר הקים 37 חברות חדשות שבהן היתה לו שליטה ובמקביל הוא גם הקים את קרן רוקפלר, קרן פילנטרופית ששימשה לו כמקלט מס ודרך ליצור דעת קהל אוהדת.
   
 • ב-1883 נוסד כתב העת של AMA (האיגוד הרפואי האמריקאי), שמוכר כיום בשם JAMA – ז’ורנל האיגוד הרפואי האמריקאי בשנים 1924-1899 היה ג’ורג’ סימונס העורך הראשי של כתב העת, והוא הפך את האיגוד ואת תפקיד העורך לעסק רווחי ביותר. הוא נתן הכשר למוצרים של חברות בתמורה לפרסומים של אותן חברות בכתב העת של האיגוד.
  במשך שנים שילמו חברות התרופות לסימונס שוחד בסכומי עתק, כדי לקדם מוצרים שיעילותם או בטיחותם אפילו לא נבדקו.חברות הטבק הפכו להיות בין המפרסמים הגדולים ביותר ב-JAMA, למרות שכבר אז היו מחקרים אשר הצביעו על קשר ישיר בין עישון לסרטן ריאות.
   
 • ב 1904 יזם ה- AMA את הקמת המועצה להשכלה רפואית שנועדה לעצב מחדש את החינוך הרפואי בבארה”ב לפי הראיה של הרפואה האלופטית.
   
 • ב-1905 ייסד קרנגי את קרן קרנגי לקידום החינוך.
   
 • ב-1908 פנה איגוד הרופאים לקרן קרנגי לקידום החינוך בבקשה שיעשו סקר על החינוך הרפואי באמריקה. המטרה היתה לקדם את הרפורמה שלהם ולהאיץ את חיסולם של בתי ספר אחרים לרפואה שלא יעמדו בסטנדרטים החדשים. המשימה לביצוע הסקר הוטלה על מורה בשם אברהם פלקסנר. דו”ח פלקסנר התפרסם ב-1910 והיו לו השלכות מרחיקות לכת לגבי לימוד וחינוך הרפואה בארה”ב.
  לדוגמא:
  בשנים 1935-1910 יותר ממחצית בתי הספר לרפואה נאלצו להיסגר.
  בשנים 1925-1910 יותר מ-10,000 הרבליסטים איבדו את מקומות עבודתם.
  בשנים 1940-1910 נעצרו יותר מ-1500 כירופרקטים והועמדו לדין באשמה שעסקו בשרלטנות.
  בשנים 1923-1910 נסגרו 20 מתוך 22 בתי הספר לרפואה הומאופתית.
  שני בתי הספר הנותרים נסגרו גם הם מאוחר יותר.
  בעקבות הדו”ח נאסר על קיומם של בתי-ספר לרפואה לשחורים, ועד סביבות 1960 נאסר על שחורים ללמוד רפואה בבתי הספר לרפואה של לבנים.
   
 • תוך כ-20 שנה מפרסום הדו”ח קיבל ה-AMA לידיו את כל השליטה על הטיפול הרפואי בצפון אמריקה.
   
 • ב-1913 ייסד ה-AMA מחלקת תעמולה שמטרתה היתה לתקוף בכלי התקשורת כל שיטת ריפוי בלתי קונבנציונלית ואת כל מי שעוסק בה.ב-1925 הפכה מחלקה זו ללשכת החקירות, שמטרתה העיקרית היא לעקוב ולרדוף אחר רופאים שעדיין משתמשים ברפואה טבעית ולשלול את רשיונם.
   
 • בשנים 1949-1924 היה מוריס פישביין עורך ה-JAMA והוא השתמש בתפקידו לנהל מלחמת חורמה בכל אדם או שיטה אשר איימו בצורה כלשהי על האינטרסים של AMA ושל כל מה שקשור לרופאה המקובלת.
  החל מ-1924 הוא כתב בטור שהופץ בכ-200 עיתונים בארה”ב וכן היה לו מקום קבוע בתוכניות רדיו שבועיות, מה שחשף את רעיונותיו למיליוני אמריקאים.
  במשך כ-25 שנות כהונתו הוא רדף ללא הרף את הכירופרקטים אותם כינה “כלבים מוכי כלבת” ו”רוצחים”.
  ה-AMA הפיץ 10,000 עותקים של ספר כנגד הכירופרקטיקה. שם הספר (בתרגום לעברית) היה:
  “על אחריותך הבלעדית: המקרה כנגד כירופרקטיקה”.
  (ב-1976 תבעו 4 כירופרקטים את ה-AMA באשמת קשירת קשר לחיסול הכירופרקטיקה. המשפט נמשך כ-14 שנה ולאחר שני משפטים פדרליים נפרדים וסדרת ערעורים נמצא ה-AMA אשם).

  ביחד עם מחלקת החקירות והתעמולה של האיגוד ניהל פישביין מסעות רדיפה שיטתיים שמטרתם היא להכחיד רופאים ושיטות אשר הצליחו לרפא חולי סרטן. הם הצליחו לדכא כ-12 שיטות טבעיות לריפוי סרטן שהתפתחו אז. בין הנרדפים היו גם:
  – ד”ר רויאל ריימונד רייף שפיתח מכשיר תדרים מדהים לריפוי, כולל סרטן.
     מכונת התדרים של ד”ר רייף יכלה לרפא סרטן וכל מחלה אחרת
  – רנה קייסי שפיתחה את התה האינדיאני אסיאק
  – הארי הוקסי שפיתח משקה ריפוי מיוחד כנגד סרטן.
  – ד”ר מקס גרסון, מפתח שיטת גרסון.
  – ד”ר ארנסט קרבס שגילה את האמיגדלין גליקוזיד שקרא לו ויטמין B17.
  ועוד.

  הרדיפות נמשכות עד היום אחר רופאים ומטפלים בשיטות אלטרנטיביות שעלולות לאיים על השליטה המוחלטת של הרפואה המקובלת.
  לדוגמא:
  ד”ר האמר מגרמניה, שגילה ופיתח את “הרפואה הגרמנית החדשה”.
  או ד”ר ברזינסקי מארה”ב שמידע רב על הרדיפות כנגדו יש בסרטונים האלה:
  Cancer is Serious Bussiness – part 1
  Cancer is Serious Bussiness – part 2
   
 • רופאים שהשתמשו עדיין באמצעי ריפוי טבעיים או אפילו רק המליצו על אמצעים כאלה נרדפו, רישיונם נשלל, חלק מהתעוד הרפואי שלהם הושמד וחלק מרופאים אלה נעלמו מבלי שנודע מה עלה בגורלם.
  בחלק מהמקרים ניסה פישביין לרכוש את זכויות השימוש בתהליכים טיפוליים או מכשירים מוצלחים. במידה ובעל הזכויות סירב, השיטה או המכשיר תויגו כמעשה נוכלות. אם בעל הזכויות היה רופא, הוא היה מושמץ כנוכל. אם הוא לא היה רופא, היו אוסרים אותו באשמה של עיסוק ברפואה ללא רישיון או שה-FDA היה מחרים את ציודו.

  הגיבוי הכספי שקיבלו פישביין ואנשיו מבעלי ההון והאינטרסים אפשר לו להתיש יריבים בבתי המשפט, להביא עדים רופאים שקיבלו שוחד ונתנו עדויות שקריות ועוד.

במקביל לרדיפות אחר גורמים מתחרים חל תהליך של השתלטות על מרכזי הלימוד והמחקר לרפואה:

 • קרנגי, רוקפלר ומורגן תרמו כספים רבים לבתי-ספר לרפואה, בתי חולים ומעבדות מחקר, ובתמורה התאפשר להם להכניס אנשים שלהם למועצות המנהלים באותם ארגונים.
  קרן רוקפלר, שבשנות ה-20 של המאה ה-20 היתה הקרן הפילנטרופית הגדולה בעולם, תרמה רק לבתי-ספר לרפואה ולבתי-חולים שעזרו בקידום אותן תרופות פטנט אשר הכניסו רווחים נאים לאותם בעלי ההון.
  מתוך 530 מיליון דולר (סכום השווה בערכים של היום לכ-70 מיליארד דולר) שתרם ג’ון רוקפלר במשך חייו, 450 מיליון דולר נתרמו לרפואה.
  המענקים העצומים שקיבלו כל האוניברסיטאות הגדולות בזמן קצר יחסית, אפשרו להן לבנות בניינים חדשים, לאבזר את מעבדות המחקר בציוד יקר ולשכור את המורים הטובים ביותר. אך זה חייב אותן לקדם את הרפואה המבוססת על תרופות פטנט סינטטיות.
  תוכניות הלימוד עודכנו כך, שהוצא מהן כל אזכור לשיטות ריפוי טבעיות, צמחי מרפא וחשיבות התזונה לבריאות.
  השתלטות תעשיית התרופות והציוד הרפואי על תקציבי המחקר איפשרה לה להיות הקובעת בהחלטות לגבי מה ייחקר ומה לא ואיזה מידע מותר לפרסם ואיזה לא.
   

תהליך נוסף שקרה במקביל היה השתלטות ההון על רשויות הבריאות והתקשורת:
 

 • רוקפלר הצליח לשתול את אנשיו בכל הסוכנויות הפדרליות הקשורות לבריאות ובמקביל הוא הצליח גם לגייס אנשי תקשורת.
  לדוגמא:
  הייז שולצברג שהיה אז המו”ל של הניו-יורק טיימס, הפך להיות אחד מעושי דברו של רוקפלר והוא דאג לכך שלא תתפרסם בעיתון שום כתבה אשר עלולה היתה לפגוע במכירת תרופות.
  הטיים מגזין נרכש ע”י מורגן. לאחר מותו של מורגן השתלט רוקפלר על המגזין וחיבר אותו עם המגזין פורטשיין והמגזין לייף.
  רוקפלר החזיק גם בחלק מהבעלות על המגזין המתחרה ניוזוויק.
  בכל המקרים בהם היה צורך באותם עיתונים בעדויות רפואיות שיתאימו לאינטרסים של בעלי ההון, דאגו ב-AMA לספק להם רופאים שהיו מוכנים להעיד, גם כאשר לאותם רופאים לא היה מושג כלשהו לגבי המוצר הספציפי או כאשר למוצר לא היה כל ערך רפואי.
  ג’ון רוקפלר האב נפטר ב-1937, אך בנו שהיה מעורב בעסקי האב המשיך את דרכו ביחד עם בני משפחה ובעלי מניות אחרים.

מידע נוסף ניתן למצוא בפוסט הזה: ההיסטוריה של הרפואה 

וגם בקטע הוידאו הזה: ההיסטוריה שמסתירים ממך – איך באמת ״צמחה״ הרפואה המודרנית? 

וגם בפוסט המאד מפורט שפרסם אופיר כץ : איך זה שכל כך הרבה רופאים משתפים עם זה פעולה?

 

מה קורה כיום?

 • באופן כללי אין שינוי מהותי. כוחן של חברות התרופות התעצם בהרבה והן ממשיכות לשמר בהצלחה מדיניות והשפעה שדואגות היטב לאינטרסים שלהן, במידה רבה על חשבון בריאות הציבור.
  חלק מהביטויים לכך כיום הם אלה:
  – החדרת כמויות הולכות וגדלות של חיסונים מיותרים ומזיקים.
  – מרבית תוספי המזון שנמכרים כיום הם סינטטיים ומיוצרים בחברות שנשלטות ע”י יצרניות התרופות. תוספים אלה אכן גורמים ליותר נזק מתועלת.
  – חברות הביטוח מבטחות בעיקר טיפולים של הרפואה המקובלת.
  – כלי תקשורת רבים נמנעים מלפרסם מידע שעלול לפגוע באינטרסים של חברות התרופות מחשש לאבד תקציבי פרסום משמעותיים.
  – לחברות התרופות יש השפעה רבה על מקבלי החלטות ברשויות הבריאות, בבתי הספר לרפואה ובמוסדות השלטון.
  – מאמרים רפואיים רבים נכתבים ע”י רופאים או כתבים שממומנים ע”י חברות התרופות ודואגים לשמור על מצג של כביכול אמינות, בטיחות ומדעיות, גם כשהאמת היא אחרת.
  – לא מן הנמנע שערכים רבים בויקיפדיה הקשורים לתחום הרפואה נכתבו או נערכו ע”י אנשים שמקבלים מימון מחברות התרופות, כדי למנוע הצגת מידע העלול לפגוע במכירת תרופות או חיסונים.
  – יש שימוש עצום בתרופות להורדת לחץ דם, הורדת כולסטרול, הורדת רמת הסוכר בדם, נוגדי דיכאון, משככי כאבים, כדורי שינה ועוד ועוד. לכל התרופות האלה יש תופעות לוואי, ובמקרים רבים מאד ניתן להימנע משימוש בתרופות אלה ע”י תזונה מתאימה, תוספי תזונה וטיפולים טבעיים והוליסטיים שונים.
  לפי הסטטיסטיקה בארה”ב שימוש יתר בתרופות הפך להיות גורם מס’ 3 לתמותה, בצורה ישירה או עקיפה, אחרי מחלות לב וסרטן.

  הקישור שכאן הוא לכתבה של אושרת קוטלר על רפואת יתר, אשר שודרה בערוץ 10 ביוני 2018:
  “הרמאות הגדולה ביותר”: כיצד הפכה רפואת היתר לתופעה עולמית?
   
 • לפני 1980, מרבית תקציבי המחקר הרפואי בארה”ב שמומנו ע”י המכון הלאומי לבריאות הועברו למחקרים באוניברסיטאות.
  בשנות ה-90 הועברו מרבית תקציבי המחקר לידי גופי מחקר פרטיים שפעלו לשם רווחים.
   
 • חלק משמעותי מאנשי המפתח שאחראים למתן הרישוי לתרופות חדשות ולחיסונים ב-CDC (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה”ב) וב-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) קשורים בצורה כלשהי לחברות התרופות והכימיקלים.
  לדוגמא:
  – מייקל טיילור שהיה סגן נשיא חברת מונסנטו ואחד הלוביסטים המובילים למען מזון מהונדס גנטית, התמנה ב-2010 להיות סמנכ”ל ב-FDA והחזיק בתפקידו עד 2016.
  – ד”ר ג’ולי גרברדינג היתה מנהלת ה-CDC משנת 2001 עד 2008. ב-2009 היא הפכה להיות נשיאת חטיבת החיסונים של חברת התרופות הענקית MERK, קיבלה אופציות של החברה במיליונים והפכה תוך יום למיליונרית.
  – ידוע על מספר לא מבוטל של עובדים ב-CDC שקיבלו ג’ובים בחברות התרופות.
  – ד”ר תומפסון עבד ב-MERK לפני שקיבל תפקיד של חוקר בכיר ב-CDC.
  – ד”ר פרנק דיסטפנו עבד בעבר ב-CDC, עבר לעבוד בחברת תרופות וחזר ל-CDC שם הוא כיום ראש היחידה לבטיחות החיסונים.

  בעקבות חוקים שנחקקו ע”י הקונגרס בארה”ב ב-1986 וב-2011, לא ניתן לתבוע את יצרניות החיסונים בשום דרך על נזקים שגורמים החיסונים לתינוקות.חוקים אלה דירבנו את חברות התרופות לפתח מספר גדל והולך של חיסונים (שחלקם נמצאו כמיותרים ומזיקים), שהם מקור רווח אדיר לאותן חברות, ללא כל אחריות מצידן ולכן ללא כל חשש שלהן מתביעות נזיקין.
  בנוסף, במרבית מדינות ארה”ב וגם בחלק ממדינות אירופה החוק מחייב לחסן את התינוקות והילדים, למרות המחקרים המצביעים על קשר ישיר בין החיסונים למחלות ובעיות בריאות קשות, שהבולטת מביניהן היא תופעת האוטיזם.

  מי הם האנשים שממליצים על חיסונים מיותרים ומזיקים, ומי הם אלה שבסופו של דבר מחוקקים את החוקים הדרקוניים המחייבים את ההורים לשים את ילדיהם על מזבח הרפואה?
  המאמר בקישור שכאן מתייחס בחלקו לשאלה זו:
  Understanding the medical dictatorship: Medicine has transformed into a business enterprise that is entirely removed from the science of healing

  הקישור שכאן הוא לקטע של כ-7 דקות מתוך ראיון עם ד”ר פיטר גוטשה מדנמרק, המתאר את חברות התרופות כארגון פשע:
  ד”ר גוטשה יו”ר קבוצת קוקריין הנורדית – תעשיית התרופות היא פשע מאורגן
   
 • הקישור שכאן הוא מצד אחד פרסומת לתוספי מזון ספציפיים, אך מצד שני הוא מביא מידע על ההשפעה העצומה שיש לכסף של חברות התרופות על מוסדות השלטון ורשויות הבריאות בארה”ב ובאופן ספציפי על הקשר שלא פורסם עד כה בין הילארי קלינטון שהבטיחה לדאוג לאינטרסים של חברות התרופות, תמורת עשרות מיליוני הדולרים שתרמו חברות התרופות להילארי קלינטון מתוך מטרה לעשותה נשיאת ארה”ב.
  לא ברור לי עד כמה מידע זה אמין ומדוייק, אך האפשרות שהוא נכון היא מזעזעת למדי:
  You’re about to see a private briefing about the TRUTH behind the 2016 election 

 

לסיכום

המידע שמוצג כאן הוא רק טיפה בים, אך אני מקווה שהוא מספיק מפורט כדי לפקוח את עינינו להבנה טובה יותר של מערכות הרפואה כיום ואת הכוחות השולטים בהן.

הרפואה המודרנית היא כוחנית ביותר והיא מונעת ביסודה בעיקר ע”י אינטרסים של כסף ושליטה, למרות שמרבית הרופאים ועובדי הרפואה האחרים עושים את עבודתם באמונה שלמה ובלב שלם.

היקף השחיתויות וכמות מעשי הזוועה שנעשו בעבר ונעשים גם כיום במסגרת מערכות הרפואה ותחת מעטה של טובת הציבור, כולל שוחד, הונאות, שקרים, אלימות, חוסר שקיפות ועוד, מעוררים חלחלה ככל שנחשפים יותר ויותר למידע שאותם גורמים מנסים להסתיר מהציבור הרחב.

סביר להניח שמרבית הרופאים כיום כלל לא יודעים שיש בהרבה מתחומי הרפואה אפשרויות טובות יותר לריפוי ממה שמציעה הרפואה המקובלת, זולות יותר וללא נזקים ותופעות לוואי.

במאמר השני של מיכל גולן – איך הגענו הלום? – חלק שני – יש הרבה מידע נוסף שלא התייחסתי אליו כאן, אך חלקו מצמרר, מקומם, מתסכל ומעציב, בעיקר המידע שמופיע החל מעמוד מס’ 8.

גם לא התייחסתי כאן לתולדות התפתחות הטיפולים בסרטן בכלל והכימותרפיה בפרט.

לגבי הכימותרפיה יש מידע חלקי במאמר שכתבתי ב-2009 בקישור שלהלן: כימותרפיה – האם זה באמת מועיל?

על רקע המידע שנחשף בטיפ שכאן, ניתן אולי להבין טוב יותר חלק מהתשובות שחיפשתי ב-2009 לגבי התפתחות הכימותרפיה.

הקישור שלהלן הוא לסרט דוקומנטרי בנושא הסרטן שהועלה ליוטיוב ב-2011 ומתייחס גם להתפתחותה של הרפואה האלופתית: Cancer: The Forbidden Cures

וכמו תמיד אשמח לקבל מכם תגובות וכל מידע רלוונטי נוסף. 

 

 

פורסם לראשונה ב-28.9.2018
עידן סער

………………………………………………………………………………………………………….

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא MD, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.
בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.

עגלת קניות
מצב יום/לילה
Scroll to Top

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

 

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים של הרפואה החדשה(GHk/GNM). במהלך צפייה בת שעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו המסבירה בריאות וחולי בדרך חדשנית ומראה כי מחלות מכל הסוגים מתחילות כתגובה להלם המהווה קונפליקט ומתנהלות בדרך ברורה והגיונית המאפשרת החלמה כפי שהתכוון הטבע.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן