שרירי העפעפיים

התפתחות ותפקוד: העפעפיים מכילים שלושה שרירים עיקריים השולטים בתנועת העפעף. שני השרירים המעורבים בפתיחת העפעף העליון הם שריר פוקח עפעף (levator palpebrae) שהוא שריר רצוני, ושריר הטרסל העליון (superior tarsal) שאינו רצוני. השריר עוצם העפעפיים (orbicularis oculi) הנמצא בעפעף העליון ובתחתון, שולט בסגירת העין. כאשר העין מתרוממת, השריר פוקח העיניים (הלבטור) מתכווץ ומרים את העפעף. כאשר שריר זה מתרפה, העפעף נסגר באופן פסיבי. סגירת עפעפיים תפקידה להגן על העיניים מפני פציעה ומפני אור מוגזם (ראו שרירי האישון), תפקוד המושג על ידי התכווצות השריר עוצם העפעפיים. שרירי העפעפיים שולטים גם ברפלקס המצמוץ, אשר מספק לחות לעיניים ולקרנית על ידי מריחתן בדמעות (המיוצרות בבלוטות הדמעות) ובשמן (המופרש על ידי בלוטות העפעפיים) כדי למנוע יובש בעין. שרירי העפעפיים מחוברים ללוחיות הטרסל התומכות ומחזקות את העפעפיים. השרירים הפוקחים ועוצמים את העפעף הם שרירים משורטטים שמקורם במזודרם החדש, והם נשלטים מהמדולה של קליפת המוח ומקליפת המוח המוטורית. שריר הטרסל העליון הוא שריר חלק.

שכבת נבט: מזודרם חדש

המרכ הישראלי לרפואה חדשה - GNM ישראל
שרירי העפעפיים בעין
(מידע על רישוי ויחוס בסוף הדף)

קישור ברמת המוחלשרירים המשורטטים הפוקחים ועוצמים את העפעף יש שני מרכזי בקרה השולטים על הפעילות הטרופית (תזונה ותחזוקה) של השרירים נמצאים במדולה של קליפת המוח; תנועתיות השרירים ותזוזת העפעפיים נשלטות מקליפת המוח המוטורית. שרירי עפעף ימין נשלטים מהצד השמאלי של קליפת המוח; שרירי העפעף השמאלי נשלטים מהצד הימני. לפיכך, יש הצלבה בין המוח לאיבר.

שריר הטרסל העליון (שריר חלק) נשלט מהמוח התיכון

ממסר שרירי העפעפיים
(באדיבות LearningGNM.com)

בהתאמה להגיון האבולוציוני, קונפליקטים של ירידת ערך עצמי (יע"ע) הם נושאי הקונפליקט העיקריים הקשורים לאיברים הנשלטים מהמדולה של קליפת המוח, שמקורם בשכבת הנבט מזודרם-חדש.

שריר פוקח עפעף (levator palpebrae)

הקונפליקט הביולוגי הקשור לשריר פוקח העפעף הוא קושי או אי-היכולת להשאיר את העיניים פקוחות (בגלל עייפות קיצונית, עבודה במשמרות לילה) או אי-שמירת עיניים פקוחות בזמן הנכון (עצימת עיניים בזמן הלא-נכון) שכתוצאה פספסתי מסר חזותי חשוב, למשל, רמזור אדום, כיתוב על לוח או מסך, התעלמות ממשהו בעל חשיבות כמו האותיות הקטנות של חוזה, וכדומה. מקצועות מסוימים, למשל, שוטרים, בלשים, טייסים, נהגים מקצועיים, אנשים הצופים  במוניטורים ובמכשירים אחרים המשמשים לתצפית, פגיעים יותר לסוג זה של קונפליקט. השריר פוקח העפעף מתייחס גם לקונפליקט של אסור להשאיר על העיניים פקוחות (נאסר לראות או לצפות במשהו) או רצון שלא להשאיר את העיניים פקוחות (כדי להימנע מלראות משהו מציק).

התנהלות התב”מ:

שלב פעיל: אובדן תאים (נמק) בשריר פוקח העפעף (נשלט מהמדולה של קליפת המוח) ביחד עם שיתוק גובר של השריר (נשלט מקליפת המוח המוטורית), בהתאם לעוצמת הקונפליקט.

אבחונים ותסמינים בשלב הפעילבגלל החולשה או השיתוק של שריר פוקח העפעף, האחראי על הרמתו, העפעף העליון מתדלדל ולא מצליח להיפתח במלואו. בהתאם לעוצמת הקונפליקט, הצניחה עשויה להיות בקושי מורגשת או שהעפעף יכול לכסות את כל האישון. עם זאת, העפעף אינו יכול לרדת מספיק  כדי לסגור את העין לחלוטין, מכיוון ששריר הטרסלי העליון מונע סגירה מלאה שלו. המצב הרפואי נקרא צניחת עפעף (בלפרופטוזה או פטוזיס). חוסר היכולת לסגור את העפעף באופן מלא נקרא לָגוֹפְתַלְמוֹס (lagophthalmos).

שלב תיקון: במהלך שלב התיקון משוקם השריר עם שגשוג תאים ומתחזק. השיתוק נמשך במהלך החלק הראשון של שלב התיקון (PCL-A). משבר התיקון (אפילפטואידי) מתבטא בעוויתות שריר העפעפיים (blepharospasm) המתבטא בתנועה מהירה של העפעף הנעה בין רפרוף עפעפיים מינורי ועד עוויתות עפעפיים חזקות או טיקים של העפעפיים (השוו לטיקים בפנים) בהתאם לעצמת השלב הפעיל,. בחלק השני של שלב התיקון (PCL-B) חוזר התפקוד של השריר לנורמה.

אבחונים ותסמינים בשלב התיקון: מצמוץ עיניים מופרז מערב אף הוא את השריר פוקח העפעף. הקונפליקט הספציפי הקשור לרפלקס ההבהוב הוא תחושה של להיות תחת בדיקה או שתוהים על קנקני, לדוגמה, כשאדם נתפס מרמה, משקר או במעשה קונדס. המצמוץ המהיר הוא קורה במשבר התיקון המופעל כאשר מופעל טריגר לקונפליקט קודם, לדוגמה אמירת שקר.

מטרה ביולוגית (בשכבת מזודרם חדש מתבטאת רק בסוף התב”מ): חיזוק השריר פוקח העפעף ביחס למצב טרם הקונפליקט.

שריר עוצם עפעפיים (orbicularis oculi)

קונפליקט ספציפי: הקונפליקט הביולוגי הקשור לשריר עוצם העפעפיים (orbicularis oculi) הוא חוסר היכולת לעצום את העיניים (על מנת להימנע מלראות משהו לא נעים או לא רצוי, רצון להעלים עין ממשהו), או אי-עצימת עיניים בזמן הנכון (תאונה הנגרמות בשל חשיפה לאש או חומרי נפץ או עקב עבודה לא בטוחה עם מכשיר ריתוך). ה שריר עוצם העפעפיים מתייחס גם למצב בו לא מורשה או לא בטוח לעצום את העיניים (מצב בו לא מורשים לישון או לא ישנים מספיק, למשל, אמהות עם תינוקות, תלמידים העובדים על עבודות של הרגע האחרון, עובדי משמרות, נהגי משאיות למרחקים ארוכים) או לא רוצה לעצום את העיניים (ילדים המסרבים לנמנם).

שלב פעיל: אובדן תאים (נמק) של בשריר העליון או התחתון (נשלט מהמדולה של קליפת המוח) ביחד עם שיתוק גובר של השריר (נשלט מקליפת המוח המוטורית) בהתאם לעוצמת הקונפליקט.

עקב השיתוק של שריר עוצם העפעף, האחראי על סגירת העפעף, העפעף העליון והתחתון לא יכולים להסגר כראוי (ראה גם שיתוק פנים עם חוסר יכולת לסגור את העין בצד המשותק. השריר עוצם העפעף ושרירי הפנים, מעוצבבים שניהם ע"י עצבי הפנים).

בתמונה: אם העפעף התחתון מושפע, המתח הפוחת של השריר גורם לעפעף התחתון לשקוע החוצה, הרחק מהעין. מצב זה ידוע בשם ‘תמזות’ (ectropion). אם העפעף העליון מושפע, הוא  צונח מטה על העין (השוו עם פטוזיס הקשור לקונפליקט הביולוגי של השריר פוקח העין).

צניחת עפעף תחתון
(באדיבות learningGNM.com)

שלב תיקון: במהלך שלב התיקון השריר עוצם העיניים משתקם עם שגשוג תאים ומתחזק; שיתוק השריר נמשך בחלקו הראשון של שלב התיקון. משבר התיקון (אפילפטואידי) מתבטא בעוויתות של העפעף המושפע (blepharospasm), בהתאם לעוצמת השלב הפעיל של הקונפליקט, התנועה המהירה של העפעף נעה בין רפרוף עפעפיים מינורי ועד עוויתות חזקות או טיקים של העפעפיים (ראו גם טיקים בפנים).

בחצי השני של שלב תיקון (PCL-B) תפקוד שריר העפעף חוזר לנורמה.

בתיקון תלוי עקב קונפליקט חוזר ונשנה, מביא המתח המוגבר והממושך של שריר עוצם העפעף התחתון להתקפלות פנימה של העפעף (בתמונה). מצב זה, הנקרא ‘סתרות’ (Entropion), הוא מטריד למדי, מאחר וריסי העפעף משפשפים את קרנית העין ומביאים לגרוי ואדמומית שלה.

עפעף תחתון מתקפל פנימה
(באדיבות learningGNM.com)

מטרה ביולוגית (בשכבת מזודרם חדש מתבטאת רק בסוף התב”מ): חיזוק השריר עוצם עפעפיים ביחס למצבו טרם הקונפליקט.

הערות והיבטים מיוחדים

  • השפעת הקונפליקט בצד ימין או שמאל של שרירי העפעפיים המשורטטים נקבעת על ידי [wpcmtt id="14313"]צדיות האדם ותוכן הקונפליקט[/wpcmtt] (האם נקשר לאמא-ילד או שותף-סביבה). 

צניחת העפעף בעין ימין (בתמונה) מעידה על קונפליקט הקשור לשותף של האדם , אם הוא בעל צדיות ימנית, או על קונפליקט בהקשר לאימו או ילדיו, אם הוא שמאלי.

צניחת עפעף עליון בעין ימין
(באדיבות learningGNM.com)

התמונה מורשית לשימוש חופשי לפי הפרטים הבאים:

Authored by: OpenStax College. Provided by: Rice University. Located athttps://openstax.org/files/textbook_version/low_res_pdf/13/col11496-lr.pdfProject: Anatomy & Physiologyת Chapter 14.  LicenseCC BY: AttributionLicense terms: Download for free at http://cnx.org/content/col11496/latest/.

עגלת קניות
GNM - ישראל

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

 

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים של הרפואה החדשה(GHk/GNM). במהלך צפייה בת שעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו המסבירה בריאות וחולי בדרך חדשנית ומראה כי מחלות מכל הסוגים מתחילות כתגובה להלם המהווה קונפליקט ומתנהלות בדרך ברורה והגיונית המאפשרת החלמה כפי שהתכוון הטבע.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן