בלוטת הדמעות

התפתחות ותפקוד: בלוטות הדמעות ממוקמות תחת חלקו העליון הרקתי של עפעף העין. הן מיצרות את נוזל הדמעות הזורם דרך צינוריות הדמעות המפרישות אל לחמית העין. עודפי דמעות מנוקזים דרך תעלות הדמעות ושק הדמעות אל חלל האף.

מערכת הפרשת הדמעות וניקוזן

שכבת נבט: אנדודרם

קישור ברמת המוח: לבלוטות הדמעות שני ממסרים בגזע המוח הזהים לאלו של הפה והלוע

הממסר בצד ימין שולט בבלוטת הדמעות בעין ימין והממסר בצד שמאל שולט בבלוטת הדמעות בעין שמאל. אין הצלבה בין המוח לאיברים

ממסרי השליטה של בלוטת
הדמעות בגזע המוח

קונפליקט ביולוגי כלליקונפליקט נתח (דבר, משהו – Morsel Conflict)

קונפליקט ספציפי: קונפליקט נתח ויזואלי

  • צד ימין: לא מסוגל לתפוס נתח ויזואלי כי מישהו התעלם מהנתח – לדוגמה ילד רואה צעצוע ומצפה לקבלו אך המבוגר מתעלם ממנו, לכן הילד לא יכול לתפוס את הנתח (הצעצוע), אישה רוצה שבעלה יקנה לה תכשיט בחלון ראווה, אך הוא מתעלם מרצונה, וכדומה..
  • צד שמאל: לא מסוגל לסלק נתח ויזואלי כי מישהו התעלם מהנתח – לדוגמה צייר הרוצה למכור ציור אך אף אחד לא מתעניין, איש מכירות שמתעלמים מהמוצר שהוא רוצה למכור, מרצה לא מצליח לשתף הרצאה עקב ביטולה, וכדומה..

התנהלות התב”מ:

שלב פעיל: תאים בבלוטת הדמעות משגשגים ומביאים לאחר זמן להגדלת הבלוטה. המטרה הביולוגית היא הגדלת הפרשת דמעות כדי שהנתח יספג טוב יותר (צד ימין) או יסולק מהר יותר (צד שמאל). בעין מתפתח דימוע יתר. התמשכות הקונפליקט תביא להתפתחות גידול מפריש דמוי כרובית שיבלוט מעל העין.

אבחונים ותסמינים בשלב הפעיל: גידול לקרימלי (בבלוטת הדמעות), דימוע יתר בעין (השוו עם דימוע יתר בשלב פעיל בצינורות הדמעות).

גידול בבלוטת הדמעות
(באדיבות learninggnm.com)

שלב תיקון (ריפוי): פירוק הגידול על ידי חיידקי שחפת או פטריות המסלקים את התאים המיותרים.

תסמינים: בתיקון תלוי, החוזר ונשנה עקב טריגרים, רקמת הבלוטה הולכת ונעלמת עם כל הפעלה חוזרת של התב”מ, אם הדבר נמשך לאורך זמן הוא יכול להביא להפחתה ברקמת בלוטת הדמעות, לירידה בהפרשת דמעות וליובש בעיניים.

אבחונים ותסמינים בשלב התיקוןנפיחות בבלוטת הדמעות עקב בצקת, הפרשה מוגלתית, דלקת ואדמומיות של הבלוטה. קרום דביק או יבש בזוויות העין יאובחן לרוב כ"אלרגיה", דלקת בבלוטת הדמעות (dacryoadenitis), יובש בעין ((xerophthalmia הנקרא גם תסמונת סיוגרן או סיקה (Sjogern/Sicca Syndrom – תסמונת הנקשרת גם למקרי יובש בפה.השוו עם יובש בעין ואבחון תסמונת סיוגרן/סיקה בצינורות הדמעות).

עגלת קניות
GNM - ישראל

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

 

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים של הרפואה החדשה(GHk/GNM). במהלך צפייה בת שעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו המסבירה בריאות וחולי בדרך חדשנית ומראה כי מחלות מכל הסוגים מתחילות כתגובה להלם המהווה קונפליקט ומתנהלות בדרך ברורה והגיונית המאפשרת החלמה כפי שהתכוון הטבע.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן