img-0

זגוגית השן (אמייל)

זגוגית השן (אמייל)

התפתחות ותפקוד זגוגית השן: זגוגית השן (האמייל) מכסה את כתר השן הבולט מעל קוהחניכיים. היא עשויה מכמויות גדולות של מינרלים (יותר מאשר בשנהב השן) המחזקים את הזגוגית להגנה על השיניים מפני שחיקה בשימוש יומיומי כגון לעיסה, נשיכה וטחינה. הזגוגית מורכבת משתי שכבות (בדומהלמעטפת העצם (פריוסטיאום), שכבה פנימית המכסה את שנהב השן (דנטין), ושכבה חיצונית קשיחה הגלויה לחלל הפה.  בדומה לרירית החניכיים (odontoperiosteum) המכסה את עצם הלסת ועשוייה רקמת אפיתל קשקשי, וגם השכבה החיצונית של זגוגית השן עשויה מרקמתאפיתל קשקשי,שכאן הוא מוקשח מאוד. זגוגית השן מקורהבאקטודרםולכן נשלטת מקליפת המוח.

שכבת נבט: אקטודרם

img-5
זגוגית השן מכסה את השנהב שמחוץ לעצם

רמת המוח: זגוגית השן נשלטת מממסרים במרכז קליפת המוח הסנסורית קדם-מוטורית (החלק הקדמי של קליפת המוח). זגוגית השן של השיניים הימניות נשלטת מהצד השמאלי של קליפת המוח; זגוגית השן של השיניים השמאליות נשלטת מהצד הימני. לפיכך, יש הצלבה בין המוח לאיבר.

img-6
ממסרי השליטה של זגוגית השן בקליפת המוח

קונפליקט ביולוגי: בעוד ששנהב השן  מתייחס ל"לא מסוגל לנשוך",הקונפליקט הביולוגיהקשור לזגוגית השן הוא "לא רשאי לנשוך. הקונפליקט יכול להתפס כפשוטו (כלב גדול שאוסרים עליו לנשוך כלב קטן; איסור "לנגוס" במאכל אהוב – השוו עםקונפליקט אוראלי) או באופן סמלי, במובן זה שהאדם מנוע מ"לנשוך" מישהו, או "לחטוף" משהו. ליתר דיוק, לאדם יש אפשרות "לנשוך" משום שהוא חזק יותר או בעמדה או דרגה גבוהה יותר, אך בגלל כללים (כללי נימוס או תקינות פוליטית) או מסיבות אתיות, הוא מנוע מכך. הימנעות מלומר משהו כדי לא לפגוע באדם (ולמעשה, הימנעות מלנשוך בצורה מילולית ) עלולה גם היא לגרום לקונפליקט נשיכה. בנוסף, קונפליקט הנשיכה הקשור לזגוגית השן יכול להיות קשור גם ל" להיות לא רשאי או לא מסוגל "לאחוז בשיניים" משהו" (בדומה לאמא חתולה המחזיקה את גורה ע"י אחיזת עורפו בשיניה). זהו סוג של קונפליקט פרידה (ראו פריוסטאום).

בהתאמה להגיון האבולוציוני, קונפליקטים של פרידה, קונפליקטים מיניים וקונפליקטים טריטוריאלים הם נושאי הקונפליקט העיקריים הקשורים לאיברים הנשלטים מהאיזורים הסנסוריים בקליפת המוח, שמקורם בשכבת הנבט אקטודרם.

השיניים הספציפיות שתושפענה מקונפליקט הנשיכה נקבעות על פי החוויה האישית של האדם את הארוע הקונפליקטיבי. לכל קבוצת שיניים יש קונפליקט בעל גוון מעט שונה, בהתאמה לתפקוד הספציפי של השיניים.

  • החותכות (השיניים הקדמיות) משמשות לנשיכה וחיתוך מזון. קונפליקט הנשיכה הקשור: אסור לנשוך, לחטוף משהו למישהו או "לחשוף שיניים" אל מישהו או משהו.
  • הניבים (בפינה) משמשים לאחיזה וקריעה של מזון. קונפליקט הנשיכה הקשור: אסור לקפוץ לחטוף מישהו או משהו.
  • הטוחנות (מאחור) משמשות לריסוק ולעיסת מזון. קונפליקט הנשיכה הקשור: אסור ללעוס או לטחון יריב ("ללעוס אותו ולירוק אותו החוצה").
img-7
קבוצות השיניים בפה. לכל קבוצה גוון קונפליקט שונה במעט

התנהלות התב”מ:

שלב פעיל: מתחילכיובשל זגוגית השן המביא להיווצרות חורים בזגוגית של השן או השיניים הפגועות (השוו עם חללים הנוצרים בשנהב השן). המטרה הביולוגית של אובדן זגוגית השן היא לגרום להקהיית השן על מנת שלא תוכל לנשוך (כי אסור). הכאב  כאן דומהלכאב השגרוניהמערב את העצבים של מעטפת העצם. בדומה לרשת העצבית המכסה אתמעטפת העצם,הפריודונטיום (odontoperiosteum) המכסה את עצם השיניים עתיר בעצבים רגישים ביותר (השוו לכאב שינייםבשלב הריפוישלשנהבהשן, הנגרם עקב מתיחת הפריודונטיום). כאשר זגוגית השן מתנקבת או נעלמת, מתחילה רגישות של השן לחום ולקור. אם הקונפליקט מתמשך, השן הנרקבת מתכסה כתמים שחורים או הופכת שחורה לחלוטין, בהתאם לעוצמת ומשך הקונפליקט.

עששת, בין אם היא מתרחשת בשנהב השן או  בזגוגית השן, אינה נגרמת עקב סוכר במזונות או בנוזלים.

שימו לב בתמונה זו, כי הריקבון של זגוגית השן פוגע רק בשיניים  החותכות השמאליות. אם האדם הואשמאלי, הדבר מעיד כיקונפליקט הנשיכההיה קשור לשותף או שותפה

img-8
ריקבון הזגוגית בחותכות תחתונות שמאליות בלבד
(מקור: אתר learninggnm.com)

תמונה זו מציגה חורים בזגוגית השן המוגבלים לשיניים החותכות העליונות מימין ומשמאל. דבר המצביע על כךשקונפליקט הנשיכהקשור בו זמנית הןלאמו/ילדו של האדם והן לבן/בת הזוג.

img-9
ריקבון זגוגית השן בחותכות עליונות בלבד
(מקור: אתר learninggnm.com)

בהתאם לכך,מוקד האמר (HH) המופיע בסריקת CT  בממסר של זגוגית השן (ראומפת ממסרי המוח) נמצא בשני צידי המוח (קונפליקט מרכזי) – השוו להשפעה של קונפליקט מרכזיבממסר שנהב השן.

img-10
מוקד האמר (HH) בממסר זגוגית השן
(מקור: אתר learninggnm.com)

שלב התיקון: עם פתרון הקונפליקט רקמת זגוגית השן משתקמת (זאת בניגוד לתפיסה המקובלת ברפואת השיניים – ראו במסגרת). עם זאת, תהליך השיקום הוא איטי מאוד, אפילו אם איןהישנות של הקונפליקט.  האזור הפגוע של זגוגית השן יישאר כהה יותר גם לאחר השלמת התיקון. 

הערות והיבטים מיוחדים

שיקום זגוגית השן

אתרים רפואיים רבים טוענים בתקיפות כי:

"בניגוד לעצם שבורה שהגוף יכול לתקן, ברגע ששן נסדקת או נשברת, הנזק נעשה לנצח. מכיוון שבזגוגית השן אין תאים חיים, הגוף אינו יכול לתקן זגוגית סדוקה או שבורה" (www.webmd.com)

או:

"לא ניתן לחדש את זגוגית השן. בניגוד לעצמות או לעור, מדובר ברקמה לא אורגנית חסרת תכונות גידול. […]. למרבה המזל, ייתכן שתוכלו לחזק את זגוגית השן הפגומה על ידי שימוש במוצרי רה-מינרליזציה." (www.dentaly.org)

טענות אלו אינן מתיישבות, כמובן, עם המציאות. זגוגית השן גדלה ומתרחבת דיה כדי לכסות את חלקה החשוף של השן, החל מבקיעת השיניים לראשונה ובכל מהלך גדילת הגוף בילדות ובהתבגרות. כל הורה יכול להעיד על כך. 

הרפואה החדשה מלמדת כי זגוגית  השן יכולה להשתקם, אמנם באיטיות רבה, מעת שקונפליקט הנשיכה נפתר ומתחיל שלב התיקון. המושג הרפואי "רה-מינרליזציה" מהווה אף הוא הודאה בעובדה זו. תפריט תזונתי עתיר במזינים ומינרלים עוזר מאוד בתהליך זה.

עגלת קניות
מצב יום/לילה
Scroll to Top

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

 

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים של הרפואה החדשה(GHk/GNM). במהלך צפייה בת שעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו המסבירה בריאות וחולי בדרך חדשנית ומראה כי מחלות מכל הסוגים מתחילות כתגובה להלם המהווה קונפליקט ומתנהלות בדרך ברורה והגיונית המאפשרת החלמה כפי שהתכוון הטבע.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן