גתות האף (סינוסים)

גתות האף (סינוסים) הם חללים בעצמות הפנים המחוברים לחלל האף ומהווים הרחבה שלו. דלקת הגתות (סינוסיטיס) ופוליפים הם המצבי הבריאות העיקריים בגתות האף

תוכן עניינים

התפתחות ותפקוד גתות האף

גתות האף (סינוסים פרנזאליים) הם חללים מלאי אוויר בעצמות הפנים, המסודרים בזוגות באופן סימטרי מימין ומשמאל לקו אמצע הפנים. הם ממוקמים מאחורי הגבות (גתות המצח – פרונטליות), מאחורי חללי האף (גתות היתד – ספנואידיות), בין העיניים והאף (גתות הכברה – אתמואידיות), ומאחורי עצמות הלחיים (גתות הלסת – מקסילריות).

 בדומה לרירית האף, חללי הגתות מרופדים בקרום רירי. הם עוזרים ללחלח ולחמם את האוויר הנשאף לריאות, וגם בהם מיצר ריר העוזר בניקוי האויר במעברו דרך רירית האף. רירית גתות האף  מורכבת מאפיתל קשקשי, שמקורו באקטודרם ולכן נשלט מקליפת המוח. בדומה לרירית האף, גם גתות האף מכילות בלוטות ריר ממקור אנדודרם.

מיקום גתות האף בעצמות הפנים

קישור ברמת המוח

רירית גתות האף נשלטת  מקליפת המוח החושית הקדם-מוטורית בחלק הקדמי תחתון של קליפת המוח. רירית הגתות הימניים נשלטת מהצד השמאלי של קליפת המוח; רירית הגתות השמאליים נשלטת מצד ימין. לפיכך, יש הצלבה בין המוח לאיבר.

הערה: בניגוד לרירית הגתות, רירית האף עצמה נשלטת מקליפת המוח החושית.

תבנית רגישות: רירית הושט מביאה לרגישות גבוהה וכאב סנסורי בגת המושפעת כבר במהלך השלב הפעיל, בהתאם לרמת הכיוב ברקמה (השוו לאלחוש ברירית האף בשלב הפעיל

ממסרי גתות האף בקליפת המוח הסנסורית קדם מוטורית

קונפליקט ביולוגי

קונפליקט ביולוגיגתות האף מגיבות לאותו קונפליקט שנקשר לרירית האף, כלומר  קונפליקט ריח או קונפליקט סירחון.

בהתאמה להגיון האבולוציוני, קונפליקטים של פרידה, קונפליקטים מיניים וקונפליקטים טריטוריאלים הם נושאי הקונפליקט העיקריים הקשורים לאיברים הנשלטים מהאיזורים הסנסוריים בקליפת המוח, שמקורם בשכבת הנבט אקטודרם.

התנהלות התב”מ

שלב פעיל

עם קרות הקונפליקט מתחיל אובדן תאים ונוצר כיב ברירית של אחת או יותר מגתות האף, שחומרתו בהתאם לעוצמת הקונפליקט ומשכו. המטרה הביולוגית של אובדן התאים היא לשפר את יכולת ההרחה. תסמינים: הכיוב מביא לכאב סנסורי קל עד חמור במהלך השלב הפעיל

תסמינים: יובש באף עקב אובדן של תאים מייצרי ריר באף. למרות שהכיבים הם פצעים ברקמה, הם אינם מדממים במהלך השלב הפעיל, אך הם יוצרים קרום ברירית האף אם השלב הפעיל מתמשך לאורך זמן (קונפליקט תלוי). צמרמורות ותחושת קור בגוף (בעיקר בקצות הגפיים) יתכנו בכל מהלך השלב הפעיל ("השלב הקר"), בהתאם לעוצמתו, והם קורים שוב גם במהלך משבר התיקון.

הערה: השפעת הקונפליקט על גתות האף בצד ימין או שמאל נקבעת בהתאם לכללי צדיות האדם ותוכן הקונפליקט (האם הקונפליקט הוא קשור לאם/ילד או בן זוג). "קונפליקט סירחון" כללי ישפיע על הגתות בשני הצדדים. בשלב זה לא ידוע כיצד נקבע הסינוס הספציפי שיושפע מהקונפליקט.

סריקת CT זו מראה מוקד האמר עם תצורת טבעת חדה בצד ימין של קליפת המוח הסנסורית-קדם-מוטורית, הקשור לגתות האף השמאליות, בשלב פעיל  של קונפליקט ריח או סירחון הקשור לבן זוג אם האדם הוא שמאלי; אם האדם הוא בעל צדיות ימנית, הקונפליקט קשור לאמו או ילדיו.

מוקד האמר בשלב פעיל בממסר גתות האף השמאליות

שלב תיקון

במהלך החלק הראשון של שלב הריפוי (PCL-A) הכיוב משתקם עם שגשוג תאים. תסמיני הריפוי הם נפיחות ברירית חלל הסינוס עקב בצקת (הצטברות נוזלים), תחושת גודש באף, כאבי ראש פועמים (כאבי ראש בסינוסים) וכאבי פנים. הכאב יכול להימשך לאורך כל שלב הריפוי (ב-PCL-A וב-PCL-B  הכאב אינו בעל אופי סנסורי אלא כאב לחץ עקב הנפיחות). הנפיחות תגבר ותביא להגברת הכאב במקרים בהם יש גם אצירת נוזלים בגוף (המתרחשת בשלב פעיל של קונפליקט קיומי/נטישההסינדרום) .

הערה: כל משברי התיקון הנשלטים מהחלקים הסנסוריים של קליפת המוח מביאים לרמה משתנה של הפרעות במחזור הדם, סחרחורת, ניתוק הכרה רגעי (העדרות) ועד אובדן הכרה מלא. בנוסף תיתכן ירידה חדה ברמת הסוכר בדם עקב שימוש מוגבר בגלוקוז בתאי המוח (השוו עם היפוגליקמיה הקשורה לתאי אלפא ובטא בלבלב).

דלקת בגתות האף נקראת סינוסיטיס. דלקת חוזרת ונשנית מצביעה על הישנות הקונפליקט (תיקון תלוי) הנגרמת עקב הפעלה של טריגר שנרשם בסייכי כאשר קונפליקט הסירחון המקורי  התרחש. הטענה המקובלת כי דלקת בגתות האף נגרמת על ידי "זיהום ויראלי" היא היפותטית לחלוטין ואינה נתמכת מחקרית.

פוליפים בגתות האף הם בליטות באפיתל הקשקשי של רירית הסינוס, המתפתחים בדרך כלל בגתות האתמואידיות והמקסילריות ומשם הם גדלים לתוך חלל האף (השוו לפוליפים באף הקשורים לתת-רירית הלוע). אם שלב התיקון חוזר ונשנה בתכיפות עקב תיקון תלוי (הישנות של הקונפליקט שוב ובשוב), הפוליפים יכולים לגדול עד כדי חסימת מעברי האף לחלוטין.

פוליפים בגתות וחלל האף
עגלת קניות
GNM - ישראל

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

 

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים של הרפואה החדשה(GHk/GNM). במהלך צפייה בת שעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו המסבירה בריאות וחולי בדרך חדשנית ומראה כי מחלות מכל הסוגים מתחילות כתגובה להלם המהווה קונפליקט ומתנהלות בדרך ברורה והגיונית המאפשרת החלמה כפי שהתכוון הטבע.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן