img-0
טיפ מס’ 305: הוקטור השלישי

הוקטור השלישי

פורסם לראשונה ב-31.7.2020

טיפ זה מנסה למצוא ולהצביע על דרכי חשיבה ודרכי עשיה אשר עשויות לאפשר לכל אחד מאתנו להתרומם מעל המצב שנוצר במדינה (ובחלקים רבים של העולם), מצב שיוצר אצל רבים תחושות של תסכול, מבוכה, חוסר אונים, כעס, פחד, בלבול, חוסר וודאות ועוד.

על רקע התחושות הנ”ל, ניתן להבין את המחאות וההפגנות השונות, אך השאלה בסופו של דבר היא מה באמת יכול לעזור לנו להביא לכך שגם ברמה האישית וגם כחברה ומדינה נצא מהמשבר הנוכחי מחוזקים יותר, אופטימיים יותר, עם יותר עזרה הדדית, פחות דגש על חומריות, תחרותיות  וכוחנות ויותר דגש על העקרונות והמטרות לשמן הוקמה המדינה וגם מעבר לכך – יותר דגש על התפתחות אישית ורוחנית.

מהו הוקטור השלישי 

החוק השלישי של ניוטון קובע כי כאשר גוף מפעיל כוח כלשהו על גוף אחר, הגוף האחר יפעיל כוח השווה בעוצמתו אך מנוגד בכיוונו על הגוף הראשון.

זה מה שקורה בד”כ בחיי היומיום, בפוליטיקה, בכלכלה, בספורט וכו’ – אנחנו מפעילים לחץ בכיוון מסויים (וקטור אחד) ובד”כ מקבלים תגובת נגד (הוקטור השני) בעוצמה דומה. כך נוצרות מריבות בבית, בעבודה, כעסים, מאבקים שוחקים בביזנס או בצבא או במפלגה ובכל מקום אחר.

מרבית הדברים בעולמנו מתנהלים במישור מסויים, שבו כל אחד מנסה לנגוס ככל יכולתו ממה שיש, ולכל כוח שעושה משהו, נוצר כוח המנוגד לו:

 • שמאלנים מול ימניים, דמוקרטים מול רפובליקנים
 • הרוצים לשלוט מול מול הרוצים בחופש
 • דמוקרטיה מול דיקטטורה
 • קומוניזם מול קפיטליזם

ועוד ועוד, בכל תחום ותחום, כולל גם ביומיום בדברים מאד קטנים.

מדי פעם צצים אנשים עם חזון, המצאות חדשות, תגליות משמעותיות, דרכים חדשות וכו’, אנשים שמושכים איתם את כל האנושות לרמה קצת יותר גבוהה, לפחות בתחום או תחומים מסויימים.

המשיכה הזאת כלפי מעלה, שמצליחה להרים את האנושות לרמה יותר גבוהה, היא ביטוי של הוקטור השלישי.

הוקטור השלישי הוא היציאה כלפי מעלה מההרגלים שלנו, מדרכי חשיבה שהתקבעו, ממנהגים מקובלים שהרבה פעמים מגבילים את החופש האישי ואת חופש היצירה והביטוי, ההתגברות על פחדים שעוצרים אותנו, פתיחות לידע חדש והבנות חדשות, המוכנות לבחון בצורה נקיה וניטרלית את אמונותינו כדי לראות אם צריך לשנות משהו והפתיחות לחשב מסלול מחדש.

המציאות מראה שבד”כ, אחרי שמופיעה השפעה כלשהי של הוקטור השלישי אשר מצליחה לגרום להתפתחות, ישנו תהליך של מיסוד הפלטפורמה החדשה שנוצרה ושוב חוזרים החיכוכים, ההתכתשויות ומידה רבה של שחיקה, עד הופעתה של השפעה התפתחותית חדשה וחו”ח.

זה יכול להיות ברמה האישית או בכל מסגרת אחרת: המשפחתית, הקהילתית, במסגרת העם או המדינה וגם במסגרת העולמית.

בהסתכלות גלובלית וגם בהסתכלות ספציפית על מדינת ישראל בתקופה הנוכחית, השחיקה של האנשים ושל מערכות שונות, שמתבטאת במתחים עצומים, שחיתות, לחצים כלכליים, שימוש באמצעי הפחדה, צנזורה, דיס-אינפורמציה, חוסר שקיפות, חוסר אמון ועוד, כל אלה הם חלק מהסימנים המבשרים על בואו של שינוי משמעותי.

השינוי עלול להיות גם התדרדרות לכאוס טוטאלי, אך יש לי סיבות טובות לחשוב ולהאמין שהשינוי הפעם יהיה משמעותי וכלפי מעלה, בעזרת השפעות דרמטיות מכיוון הוקטור השלישי, השפעות שיגרמו לקפיצת מדרגה בהתפתחות הרוחנית והתודעתית של בני האדם.

הסרטון שכאן (באנגלית) פורסם ב-29.7.2020 והוא מדבר למעשה על תהליך ספציפי שקורה עכשיו וקשור לוקטור השלישי מול החיים שאנחנו מכירים עד כה:

The next two weeks 

המגדלור

אני מאמין שלכל אדם (או לפחות לרוב בני האדם) יש מגדלור וירטואלי כלשהו שלאורו הוא מנתב את חייו, במודע או שלא במודע.

זה יכול להיות חלום לגור בחווה שקטה בטבע, חלום לחברה שיוויונית, שאיפה שלא יהיו רעבים בעולם, חזון שכולם יאכלו מזון בריא ויהיו בריאים, שלא תהיה יותר אלימות בעולם וכו’ וכו’.

 כולנו נולדנו עם “שבב” אינטליגנטי (הנשמה) אשר מוטבע בו גם מצפן פנימי שאמור לכוון אותנו בחיים לכיוון אותו מגדלור שיעזור לנו להשיג את המטרה או המטרות אשר לשמן הגענו לחיים אלה.

לחצי החיים גורמים אצל רובנו כבר מילדות לפגיעות או שריטות במצפן הפנימי, לפעמים פגיעות קשות, מה שמסיט אותנו לכיוון מגדלורים שלא בהכרח נכונים או מתאימים לנו ובמקרים רבים גורמות פגיעות אלה לכוון אותנו לעבר מגדלורים מזוייפים שהתפתחו לאורך ההיסטוריה ע”י גורמים אינטרסנטיים שונים.

משבר הקורונה עם כל ההגבלות והשינויים שנכפו עלינו, מאלץ רבים מאתנו “לחשב מסלול מחדש” וזו עשויה להיות הזדמנות בלתי חוזרת להתחבר למצפן הפנימי המקורי ולגלות מגדלור או מגדלורים שיוליכו אותנו למקומות קסומים אשר אפילו לא העזנו לחלום על קיומם.

איך כל אחד יכול להיות חלק מהוקטור השלישי?

הוקטור השלישי יכול להתבטא גם בדברים מאד פשוטים שקשורים לחיי היומיום, וכל אחד יכול להתחבר לדברים אלה בעשיה, בחשיבה, ברצון, בערכים והעקרונות לפיהם הוא חי, באיכויות שהוא נושא איתו ועוד.

אחת התופעות היפות שקורות בתקופה זו של משבר הקורונה בצורה יותר בולטת מהרגיל היא, שניתן לראות יותר אנשים שאכפת להם, שרוצים לדעת את האמת, שלא מוכנים לקבל את החלקים הקשים והמעוותים במציאות הנוכחית ומחליטים ליזום, לעשות מעשה, לשנות, לקחת אחריות על חייהם ואף להשקיע מזמנם ומשאביהם לטובת הכלל ללא כל תמורה חומרית לעצמם.

כל אדם כזה שמתחיל לעשות דברים לטובת האחרים, או מתחיל לעשות בעצמו תהליכים של התפתחות אישית ורוחנית, אם הוא בא ממקום נקי, ללא אינטרסים חומריים או של טובות הנאה כלשהן, גם אם הוא עושה דברים מאד פשוטים, הוא מוסיף כוח לוקטור השלישי ועוזר לעצמו ולאנושות להתרומם למקום יותר טוב.

הנה כמה דוגמאות ליוזמות יפות שצמחו בארץ:

אלה רק חלק מהיוזמות שמצאתי באינטרנט ואני בטוח שישנן יוזמות רבות נוספות שלא ידוע לי עליהן. אשמח לקבל מכם מידע על כל יוזמה ברוכה נוספת. כל מידע שאקבל ויהיה מתאים, אוסיף לטיפ זה שיופיע באתר שלי.

 1. סולידריות חברתית ועזרה הדדית
  זוהי יוזמה של איש אחד. אין מנגנון, אין רווחים אישיים והתהליך הוא נקי לחלוטין מאינטרסים. מטרת הדף היא לחבר בין אנשים שזקוקים לעזרה מכל הסוגים לבין אנשים שיכולים לעזור. ניתן לבקש עזרה או להציע עזרה גם בקבוצת הוואטסאפ הזאת: סולידריות ועזרה
   
 2. Door2Door
  ” Door2Dor הוא מיזם חברתי התנדבותי שקם על ידי קבוצת צעירים כתגובה למשבר הקורונה ומקשר בין מתנדבים למבקשי סיוע; אנשים שלא יכולים לצאת מהבית וזקוקים לתרופות, מוצרים וכל צורך אחר שלא מקבל מענה.”
   
 3. המיליונר שפתח שוק חינמי לנזקקים בבת-ים
  איש העסקים גבריאל בוזגלו עוזר לנזקקים כבר הרבה שנים, אך משבר הקורונה דחף אותו להגביר בהרבה את היקף הנתינה שלו.
  הוא מאפשר לאנשים לבוא ולקחת מה שהם צריכים, בלי לשאול, בלי לבדוק, בלי לשפוט אף אחד. הכל בנוי על אמון.
   
 4. פרוייקט “אמץ סבא
  פרויקט אמץ סבא שם לו למטרה להקל על בדידות של קשישים בקהילה ולחזק את תחושת העצמאות שלהם, באמצעות יצירת קשר בינם לבין סטודנטים מתנדבים. 

הערות חשובות:

1. מבחינת הוקטור השלישי, או מבחינת המסר של טיפ זה, מה שחשוב בסופו של דבר הוא לא מה אתה עושה בפועל אלא מהם המניעים האמיתיים שלך לעשות את מה שאתה עושה.

אם אנחנו עוזרים לקשיש מתוך רצון אמיתי ונקי לעזור לו, ללא שום שיקולי רווח והפסד, יש לזה משמעות אחרת לגמרי מאשר אותה עזרה לקשיש שאנחנו עושים כדי לקבל ניקוד לצורך מילגה באוניברסיטה או כדי להשקיט את המצפון שלנו או כדי לעשות רושם על חברים או בני המשפחה וכו’.

2. הדוגמאות הנ”ל של יוזמות ברוכות הן בתחום של עזרה לזולת, כי היה לי קל יחסית למצוא אותן.

יוזמות, המצאות, יצירות אמנות ותגליות מסוגים אחרים שקשורות לוקטור השלישי יכולות להיות בכל תחום וגם לא חייבות להיעשות בהתנדבות ללא תמורה כספית. מה שחשוב הוא מה מניע את היזם או הממציא או החוקר או האמן, מה דוחף אותו למצוא או לעשות דברים שיעזרו לאנושות או לבעלי חיים או לפלנטה או גם מעבר לכך. גם הממציא או האמן או המורה הרוחני הכי כשרוני זקוק לכסף כדי שיוכל להתקיים, אך אם המניע העיקרי שלו הוא לעזור לבני האדם או לפלנטה או ליקום, זה מה שמראה לאיזה דברים הוא מחובר באמת.

משהו לסיום

כבר אי-אפשר להתעלם מכך שהאנושות עוברת תהליכי שינוי דרמטיים.

מבחינה רוחנית זוהי כנראה הזדמנות בלתי חוזרת לעשות קפיצה התפתחותית שמשמעותה עלייה לרמת מודעות גבוהה יותר, התפתחותן של יכולות שונות שלא היו לנו לפני כן וחיבורים לאיכויות והשפעות מעודנות וגבוהות יותר.

כרגע אנחנו נמצאים עדיין בשלב בו הכוחות הישנים משתמשים בכל הכלים העומדים לרשותם כדי להמשיך לשלוט. כלים כמו הפחדה, סגרים, קנסות, לחצים כספיים, שימוש לא תקין בכספי הציבור, מניעת ידע חשוב מהציבור, עיוות המדע לצרכים אינטרסנטיים ועוד.

זוהי תקופה לא פשוטה, אך מי שמבין שזו תקופה של חבלי לידה (או “חבלי משיח”) לקראת משהו חדש ואיכותי הרבה יותר, שחוזים ונביאים רבים דיברו עליו באלפי שנים האחרונות, יכול להשתמש בה לצורך התפתחות וגדילה.

למי שמאמין, מבין או יודע שקורה פה משהו שהוא חלק מתמונה הרבה יותר גדולה מאשר הופעה של וירוס מסוכן כביכול, יהיה יותר קל להיפתח לידע והבנות חדשות במקום ליפול ללחץ היומיומי של מספר הנדבקים והחולים או של הגבלה כזאת או אחרת.

כנראה שהדברים לא יחזרו לקדמותם, לאותם חיים להם הורגלנו. לכן מומלץ להתרגל לחיות עם אי-וודאות, להיות פתוח לדברים חדשים ואפשרויות חדשות, כולל כאלה שהיכרנו עד כה רק בסרטי מדע בדיוני.

ובתוך כל אי-וודאות הזאת, להתחבר ככל האפשר לאותו מצפן פנימי, אותו אינסטינקט טבעי עמוק, שיודע מה באמת נכון ואמיתי. 

………………………………………………………………………………………………………….

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא MD, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.

עגלת קניות
מצב יום/לילה
Scroll to Top

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים (5BN) של הרפואה החדשה. בתוך כשעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו, על שינויים באורגניזם (מחלות מכל הסוגים, שינויים תפקודיים וכדומה) כתגובה להלם. הסדרה דנה, בנוסף, גם בבעיות הקשורות בגילוי חוקים אלו, אשר הכבידו עד כה על הפצתם.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן