טמוקסיפן

טמוקסיפן

מובא כאן תרגום מאנגלית של קטע העוסק בתרופה טמוקסיפן, שהיא התרופה הכימותרפית הנפוצה ביותר לשימוש אצל נשים החולות בסרטן השד.

הקטע נלקח מתוך הספר Over the Counter Natural Cures מאת Shane Elisson, ביו-כימאי רפואי מארה”ב, שמאס בעבודתו בחברת תרופות גדולה ועבר לפיתוח וייצור של מוצרים טבעיים.

קיבלתי אישור מ-Shane לתרגם מאמרים שלו וקטעים מהספר, כאשר בקשתו היחידה ממני היתה להקפיד שהתרגום יהיה מילה במילה. השתדלתי, אך לא תמיד יש תרגום מדוייק בעברית לסלנג האמריקאי שלו.

הספר הזה יצא לאור באוקטובר 2009.

לנשים שהשתמשו או משתמשות כיום בטמוקסיפן – כתבה זו עלולה לגרום אצלכן לרגשות שליליים מאד. לאור זאת אני ממליץ לכן לא לקרוא את הכתבה, או, לפני שאתן קוראות אותה, לעשות הכנה פנימית מספיק טובה, שתאפשר לכן לקרוא את הדברים, לשפוט אותם ולהסיק את מסקנותיכן בצורה קרה ושכלתנית ככל האפשר, עם כמה שפחות מעורבות רגשית.

כרקע, לפני הקטע מהספר הנ”ל, מובא כאן ציטוט מתוך ויקיפדיה  על התרופה טמוקסיפן:

“- (Tamoxifen)  הורמון סינתטי אנטגוניסט לאסטרוגן המשמש כתרופה אנטי-סרטנית לחולות סרטן השד וסרטן השחלה. בחולות אלו טיפול אורלי בטמוקסיפן הוא הטיפול האנטי-סרטני הנפוץ ביותר, התרופה יעילה בכל שלבי המחלה ובחולות לפני ובזמן גיל הבלות המינית. התרופה משמשת גם למניעת סרטן בנשים הנמצאות בסיכון גבוה, כגון נשים עם נטייה גנטית לסרטן השד עקב מוטציות בגנים BRCA-1 או BRCA-2 . התרופה יעילה רק בחולות שהגידולים הסרטניים שלהם מבטאים קולטנים לאסטרוגן או פרוגסטרון.  ניתן לאבחן את הקולטנים הללו על ידי בדיקה אימונו-היסטוכימית של ביופסיה מתוך הגידול.

יעילות הטמוקסיפן מוגבלת עקב נטייתם של תאי סרטן לפתח עמידות לתרופה.

טמוקסיפן הומצאה על ידי חברת ICI Pharmaceuticals (כיום AstraZeneca ) ונמכרת בשמות המסחריים רבים בכללם Nolvadex, Istubal, או Valodex . בגלל השמות המסחריים הרבים התרופה מכונה כמעט תמיד בשמה הגנרי – טמוקסיפן.”

להלן הקטע על הטמוקסיפן מתוך הספר  Over-the-Counter Natural Cures

מתוך פרק 9 שנקרא: Avoid Cancer Now .

ע’ 145:

 

סודות הטמוקסיפן נחשפים

מעיל מעבדה לבן ארוך, משקפי מגן ענקיות, כפפות גומי ומסכת פנים היו לבוש הכימאי שלי כשעבדתי בביג פארמה. רק לעתים נדירות יצא לי להתהדר במכנסי הג’ינס שלי התלויים ברפיון, בחולצת טי-שירט הדוקה וצמיד עור שחור. הכימיקלים שהתעסקתי בהם פשוט היו יותר מדי מסוכנים ודרשו שאלבש כמה שיותר הגנות שאפשר. לאפשר להם לחדור את שכבות ההגנה שלי משמעותו היתה חדשות רעות בתוך גופי. אני הייתי מתכנן ועושה כימיקלים שהם בני-דודים של הטמוקסיפן.טמוקסיפן מוכר בשמו המסחרי נולוודקס. זהו “תקן הזהב” בכימותרפיה לסרטן השד. אך מה שתרופה עושה מבחינה ביולוגית ומה שתרופה עושה לפי הפרסומים התרופתיים הם לעתים תכופות שני דברים שונים לחלוטין.

להפתעתי, למדתי שפרת המזומנים טמוקסיפן לא הראתה ביצועים כפי שהתעשיה רצתה. מטופלות שהשתמשו בה מתו בשיעור גבוה בהרבה מאלה שלא השתמשו בה. ככימאי רפואי, תפקידי היה לתקן את “בעיית הסרטן הקטנה של הטמוקסיפן”.

בהתחלה חשבו, שהטמוקסיפן יעצור את הסרטן ע”י דחיקת האסטרוגן, אחד ההורמונים שעזרו לו לגדול. אך ככל שהזמן התקדם, למדו החוקרים שהטמוקסיפן פעל בדיוק כמו מדשן לסרטן ע”י חיקוי האסטרוגן. התוצאה הסופית היתה סביבה ביוכימית המעודדת גדילת סרטן בקרב המשתמשות בטמוקסיפן. המשימה שלי נעשתה ברורה: לתכנן “חיקויים” שיהיו יעילים (בחסימת האסטרוגן) מבלי לגרום לסרטן.

הניסיון שלי לתכנן תחליפים בטוחים יותר לטמוקסיפן היה לא מוצלח, ואחרי שנה אחת הפרוייקט הסתיים. אולם נגיעה בטמוקסיפן לא היתה. היא נשארה בשוק. אפילו כיום היא מתפרסמת ומקודמת ע”י רופאים כקו ראשון בהגנה נגד סרטן השד. אך המדע וכל מי שהיתה מספיק חסרת מזל לקחת טמוקסיפן יכולים לספר לכם שזה לא משהו שהייתם רוצים לבלוע בניסיון להכות את הסרטן. 

המכון הלאומי לסרטן (National Cancer Institute) החל לאחרונה להזהיר ש”טמוקסיפן מגבירה את הסיכון של שני סוגי סרטן אשר יכולים להתפתח ברחם: סרטן רירית הרחם (endometrial cancer), אשר מתפתח בשכבת הריפוד הפנימית של הרחם, וסרקומה של הרחם, אשר מתפתח בקיר השרירי של הרחם. כמו כל הסרטנים, סרטן רירית הרחם וסרקומה של הרחם הם מסכני חיים פוטנציאליים. 

הסיכון של סוגי סרטן אלה מוכפל פי 3 כאשר משתמשים בטמוקסיפן, כאשר בסוגים אחרים – כגון סרטן כבד וסרטן שד – זה בדיוק אותו דבר.הטמוקסיפן היא כה עוצמתית, שהיא מופיעה ברשימה של חומרים גורמי סרטן ב’דוח על מסרטנים’ של המחלקה לבריאות ושירותים הומניים. דו”ח זה הינו מסמך מדעי ציבורי בריאותי אשר הוזמן לראשונה ע”י הקונגרס ב-1978 כדי להדריך את הציבור ואנשי בריאות מקצועיים לגבי הסרטנים הרבים הנגרמים מכימיקלים בבית, מקום העבודה, הסביבה הכללית ומשימוש בתרופות מסויימות!.

זה מביא אותי לאמת השלישית שלי לגבי סרטן: טמוקסיפן אינה אופציה בטוחה לנשים הנלחמות בסרטן השד. אך אל תצפה שתרופה כושלת זו – או כל חומר כימותרפי אחר – יוצא מהשוק. למרות הרעילות דמויית גז החרדל שלהן, תרופות כימותרפיות ימשיכו להידחף למטופלים חלשים ופגיעים, תודות למה שאני קורא “תמיכה בחיי הכימותרפיה”.

 

תמיכה בחיי הכימותרפיה

הביג פארמה לא יתנו לכימותרפיה, הפרה מניבת המזומנים, להסתלק, כי היא שווה כ-50 מיליארד דולר בשנה בעולם כולו. כדי להגן על הרווחים המגונים שהרוויחו מתרופות כימיות מתות (אלו שיש לגביהן ראיות מוחצות על הסיכון ועל חוסר יעילותן), הביג פארמה תכננו מערכת מתוחכמת של “תמיכה בחיי הכימותרפיה”. מערכת זו משתמשת באופן מטעה במדד של חמש שנות הישרדות כמדד של ריפוי, משלמים בצורה נאה לרופאים כדי שיגייסו פציינטים חולי סרטן למערבולת של עבודת הפרך הכימותרפית ולבסוף מעודדים אבחון מוקדם כדי ללכוד אנשים ברשת היקרה של הכימותרפיה מוקדם ככל האפשר. בסופו של דבר התרופות המתות שורדות בעוד שהמטופלים מתים באיטיות ובאומללות.  

כפי שלימד יואל קאופמן, PhD, פרופסור בדימוס לכימיה באוניברסיטה למדעים בפילדלפיה והמחבר של “מיתוסים של רפואה ממאירה” (Malignant Medical Myths), מדד הישרדות של חמש שנים אינו מדד של ריפוי. והשימוש בו ככזה נותן תקווה מוטעית למטופלים אשר לא יודעים משהו אחר, בשעה ששמים אותם בסיכון לתופעות לוואי שליליות. רופאים שכותבים ל- New England Journal of Medicine  המחישו זאת ע”י הדגשת העובדה שרק לעתים נדירות יש הודאה בסיכון שבשימוש בחומרים כימותרפיים מסוג anthracycline בילדים. הם הזהירו ש”יותר מ-70% של הילדים אשר מטופלים בסרטן ילדות יכולים להתרפא. לשורדים לטווח ארוך (מעל חמש שנים) האפשרות של השפעות מאוחרות של הטיפולים ותוצאותיהם לגבי איכות החיים מהווה דאגה עיקרית”.

 המדד של חמש שנות הישרדות מתייחס לאחוז המטופלים אשר חיים לפחות חמש שנים אחרי שאובחן אצלם הסרטן. מדד ריפוי מתייחס לכמה חולי סרטן התגברו על הסרטן וחיים חיים מלאים ובריאים. ההבדל הוא מוחלט.

מאחר שכימותרפיה הורגת תאים סרטניים – וגם תאים בריאים – כל-כך מהר, מדד הישרדות של חמש שנים יוצר את האשליה של חיסול הסרטן. זה לא מתייחס לתאי סרטן שנקשרים מחדש או אפילו לסרטן שנגרם כתוצאה מתרופות לאחר תקופה זו. יתר על כן, תופעות הלוואי של כימותרפיה הן איטיות וקשות, ולכן הן לא מופיעות בתוך חמש השנים של המעקב. לאחר זמן זה, הביג-פארמה מפנות את עורפן בשעה שמערבולת תופעות הלוואי רק מתחילה. במילים אחרות, היעילות של תרופות כימיות מנופחת, ותופעות הלוואי מוסתרות ע”י המדד של חמש שנות הישרדות אשר משתמשים בו כ”מדדי ריפוי”. 

המערכת תומכת חיים השניה שהוכנסה לשימוש היא פשוט לשלם לרופאים כדי שיתנו מרשמים לתרופות כימותרפיות. בשונה מכל שאר התחומים ברפואה, רופאי סרטן מורשים להרוויח ממכירות של תרופות כימותרפיות. לי זה מסביר מדוע רופאים היו בלתי מודעים לחלוטין למחקרים המראים שחומרים כימותרפיים כמו טמוקסיפן הם קטלניים: שילמו להם כדי שיתעלמו מהם!

בשנת 2006,  ערכה NBC News לעולם היכרות עם ההתנהגות האפלה והלא מוסרית שנוהגים תאגידי התרופות. “רופאים בהתמחויות אחרות פשוט כותבים מרשמים. אבל אונקולוגים עושים את עיקר הכנסתם מקניית תרופות במחירים סיטונאיים ומכירתן למטופלים במחירי רווח,” לפי הדו”ח של NBC. אין כימו, אין כסף. בווידוי שאין להעלותו על דל השפתיים, אמר ד”ר פיטר אייזנברג, MD, דילר של תאגיד תרופות, רופא פרטי שמתמחה בטיפול בסרטן, “הסכום המשמעותי של הכנסתנו בא מהרווח, אם תרצה, שאנחנו עושים ממכירת התרופות”.

הפצת הרעיון ש”גילוי מוקדם של סרטן מציל חיים” הוא החלק הסופי במערכת תומכת חיי הכימותרפיה. עם מיליוני אנשים שעוברים סריקות לסרטן דרך שיטות בדיקה שנויות במחלוקת, אף אחד לא ניצל. ליתר דיוק, יותר אנשים נשלחים מהר יותר לטיפול בתרופות כימו, וע”י כך מגבירים את תופעות הלוואי השליליות. תחת משטר שמספק תרופות לא יעילות ומסוכנות, הנקודה היחידה בגילוי מוקדם היא להיכנס לארנק שלך. מעט אנשים מבינים שמכירות של כימותרפיה הן תוצאה של מערכת תומכת חיים מוצלחת, ולאו דווקא שימוש בתרופות מוצלחות. חוסר הבנה זה מביא את רוב המטופלים להילכד ברשת הקטלנית של הכימותרפיה. לפעמים זה מוצמד לטיפול מסוכן של הקרנות.

 …………………………………………………………………………………………………………………

הערות של עידן:

  • לא ידוע לי על קשר כלשהו בין עבודתו של Shane Elisson לרפואה החדשה. הבנותיו של Shane לגבי סרטן שונות מאלה של הרפואה החדשה, אך יש מידה רבה של תמימות דעים ביניהם לגבי הסכנות וחוסר התועלת שיש בטיפולים הכימותרפיים ובהקרנות.
  • הנושא של מכירת תרופות כימותרפיות ע”י הרופאים למטופליהם באופן פרטי, כמרכיב רווח, הוא רלוונטי בארה”ב, אך, עד כמה שידוע לי, לא קיים בישראל.
  • הכותב משתמש הרבה במונח “Big Pharma” שהוא כינוי כולל לחברות התרופות הגדולות. התרגום משאיר מונח זה ללא שינוי ורק כותב אותו באותיות עבריות “ביג פארמה”.
  • המילה המקובלת באנגלית לתרופות היא drugs (סמים). אך מכיוון שבעברית לא נוהגים להשתמש במילה סמים לתרופות, מופיעה בתרגום זה המילה תרופות בכל מקום בו מופיעה במקור המילה drugs.
    “תרופות” הן למעשה סמים במרשם. השימוש הקיים בארץ במילה “תרופות” לחומרים כימיים טיפוליים הוא שימוש ציני ומגמתי. בפועל רב מוחלט של ה”תרופות” של הרפואה המקובלת הם חומרים כימיים שמטפלים בסימפטומים בלבד, ולא רק שהם לא מרפאים (הם מלכתחילה לא מיועדים ולא מתיימרים לרפא), אלא הם יוצרים הרבה תופעות לוואי שליליות אשר במקרים רבים גורמות לנזק העולה על התועלת שבהן.
  • הקטע המתורגם שהובא כאן הוא כאמור רק חלק מפרק אחד בתוך ספר שלם. מומלץ לא לגבש דעה לפני שקוראים את כל הספר וכן התייחסויות אחרות על אותו נושא.

הסרטון בקישור שכאן הוא ראיון (באנגלית ללא תרגום) עם שיין אליסון. 
Cancer Cure | Turmeric | Natural Cancer Cure

עגלת קניות
GNM - ישראל

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

 

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים של הרפואה החדשה(GHk/GNM). במהלך צפייה בת שעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו המסבירה בריאות וחולי בדרך חדשנית ומראה כי מחלות מכל הסוגים מתחילות כתגובה להלם המהווה קונפליקט ומתנהלות בדרך ברורה והגיונית המאפשרת החלמה כפי שהתכוון הטבע.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן