טיפ מס’ 160: על בחירה חופשית ובריאות – 1

על בחירה חופשית ובריאות – 1

האם אנחנו באמת חופשיים לבחור? 

זהו חלק ראשון בסדרה של שלושה מאמרים שיעסקו בנושא של בחירה חופשית ובריאות.

הדברים בסדרה זו הם קצת פילוסופיים בטבעם והם אינם לקוחים מהרפואה החדשה. אלה הן מחשבותי והבנותי, שחלקן העיקרי מבוסס על לימודים אחרים.

לחלק מהדברים במיני סדרה זו יש השלכות מרחיקות לכת על כל תחומי חיינו, כולל נושאי בריאות, ולכן החלטתי לכתוב אותם, כחלק מאותם מאמרים שעוזרים להרחיב את התמונה הכללית.

 

סיפור קטן כהקדמה:

ב-18.9.14 “התגלגלתי” יחד עם עוד מטפל ישראלי נוסף, לשבת במסעדה סינית בעיירה מקסימה באוסטריה עם משפחה אמריקאית מאטלנטה שכללה אמא (מטפלת ב-GNM שהגיעה לכאן לאותה השתלמות בה השתתפנו), בעלה, בתה בת 27 שלצורך הסיפור נקרא לה ג’יין וחבר של הבת שלצורך הסיפור נקרא לו תום.

השיחה נסבה על נושאים רבים ושונים וקיבלה פתאום תפנית חדה כאשר משהו הקפיץ את תום והוא הכריז בצורה נחרצת שהוא משוכנע שהעולם נברא לפני לא יותר מ-7000 שנה כי כך כתוב בתנ”ך.

למחרת ביררתי קצת יותר פרטים על תום והסתבר שהוא לא למד אף פעם בצורה מסודרת, אך לפני מספר שנים הוא החל לגלות עניין בדת הנוצרית ונתפס לזרם קיצוני למדי שהאידיאולוגיה שלו תאמה את הצרכים הנפשיים, רגשיים ומנטליים שלו.

הידע של תום על הנצרות מעבר למה שכתוב בברית הישנה והחדשה, או על האיסלם, היהדות, הבודהיזם, מדע וכו’ הוא מזערי. הוא אפילו לא ידע שהברית החדשה מכילה רק כתבים אשר אושרו בועידת ניקיאה שהתקיימה באסיה הקטנה בשנת 325 וקבעה למעשה את אופיה של הנצרות למאות שנים.

האם תום בחר את דרכו בנצרות מתוך בחירה חופשית באמת? על איזה בסיס?

הסיפור עדיין לא תם. בספטמבר 2013 קבעו תום וג’יין תאריך לחתונה – 27.9.2014. מספר שבועות לפני המועד ביטלה ג’יין את החתונה לאחר שהבינה שמשמעות החתונה מבחינתה תהיה סיום האפשרויות של בחירה חופשית – היא לא תוכל לחגוג את אותם חגים נוצריים האהובים עליה, שדרכו של תום אוסרת על חגיגתם, היא לא תוכל לשלוח את ילדיה לבתי ספר שנראים לה כמתאימים להם ועוד איסורים רבים ושונים שתום קיבל על עצמו. ג’יין בחרה באופן חופשי ואמיץ לא לוותר על חופש הבחירה שלה.

הסקרנים שביניכם ודאי שואלים עכשיו – אז מדוע בכלל ג’יין טסה עם תום לאוסטריה למרות שהחתונה בוטלה והם כבר לא בזוגיות?

ובכן, מסתבר שתום לא יצא אף פעם מגבולות ארה”ב וגם לא טס אף פעם במטוס. אביה של ג’יין הוא טייס בחברה מסחרית וג’יין החליטה לנצל את ההזדמנות לסיים את הזוגיות עם תום תוך כדי שהיא מאפשרת לו לראות קצת עולם ולהרחיב את אופקיו.

 

“כל העולם במה, כל איש וכל אישה רק שחקנים הם”

משפט מלנכולי מפורסם זה מתוך המחזה “כטוב בעיניכם” של שייקספיר, מבטא את מה שהבחין שייקספיר בהתנהגותם של אנשים רבים: הם כאילו ממלאים תפקיד כלשהו במשחק החיים, גם אם התפקיד הזה לא תואם את יכולותיהם הטבעיות, את תכונותיהם הטבעיות ואת רצונותיהם האמיתיים. אנשים שנסיבות החיים לא אפשרו להם בחירה חופשית אמיתית. כאילו ישנם כוחות חזקים מהם הכופים עליהם לשחק את התפקיד.

מהי בחירה חופשית?

בויקיפדיה מוגדרת בחירה חופשית כך:

“בחירה חופשית או רצון חופשי הם ביטויים הבאים לציין שהתנהגותו של האדם (מעשיו, החלטותיו, מחשבותיו ורגשותיו) הם פרי רצון עצמאי ובן-חורין, ואינם קבועים מראש ומוכתבים בידי הסיבתיות הדטרמיניסטית ואף לא על ידי הגורל, או כוחות על-אנושיים. לפי תפיסה זו לאדם יש יכולת להחליט וחופש לבחור את מעשיו והלכי-רוחו, ובכך לקבוע במידה מסוימת את השתלשלות חייו”.

 

עד כמה חופשית היא יכולת הבחירה שלנו?

כאשר מופיע תינוק חדש לעולם הוא כבר לא “לוח חלק” או “מחשב ריק”. חלק די משמעותי במוחו מכיל כבר דפוסים שהוטבעו בו בתקופת ההריון כתוצאה מחוויות שהוא עבר בבטן ומהחוויות השונות שעברה אמו בזמן ההריון, מחשבותיה, מצוקותיה, קונפליקטים, פחדים, שמחות, רגעי אושר, כאבים, תקוות, ספקות, הרגלי תזונה, חיי הזוגיות שלה, השפעות של אנשים אחרים עליה ועוד ועוד.

לפי אחת מבין ההערכות המתייחסות לתינוק שזה עתה נולד, מתוך אותם חלקים במוח שאינם קשורים לתפקודים האוטומטיים של הגוף, כשליש כבר תפוס בדפוסים שהוטבעו בו במשך חודשי ההריון.

לאחר מכן, אנחנו נמצאים במסגרות מוגדרות למדי כמו בית ההורים, בית-הספר, אוניברסיטה או צבא, בהן חופש הבחירה שלנו מוגבל. בתקופות אלה מוטבעים במוחנו דפוסים חדשים שאת רובם לא אנחנו בחרנו, והם תופסים (לפי אותה הערכה הנ”ל) שליש נוסף במוחנו.

משמעות הדבר היא, שכאשר אנחנו יוצאים לחיים עצמאיים בגיל 18 או מאוחר יותר, כשני שלישים ממוחנו כבר מתוכנתים עם דפוסים שקשה מאד לשנותם, הכוללים את מרבית תחומי החיים כגון: הרגלי אכילה, דפוסי חשיבה והתנהגות, אמונות שונות, פחדים, דעות קדומות, אידיאולוגיות והשקפת עולם, התייחסות לקבוצות שונות של בני אדם, התייחסות לבע”ח, פסיכולוגיות שונות, שמירת מנהגים מסורתיים, תחושת ההשתייכות (לעם, למשפחה, למקום עבודה, לשבט, לתנועה וכו’), דרך התייחסות לכסף, ערכים שונים, סטנדרטים, עקרונות וכן הלאה.

עכשיו, כשיצאנו סוף-סוף לחיים עצמאיים, לפי מה נעשה את הבחירות שלנו?

לגבי דברים רבים, אם אנחנו רוצים לעשות בחירה נבונה, אנחנו צריכים להשקיע הרבה זמן בלימוד ומחקר כדי להבין את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות.

לדוגמא:

כיצד נדע איזו מכונית יותר מתאימה לנו? או איזה טלפון סלולרי יותר טוב? איזה רופא או מטפל הכי מתאים לנו? באיזו מפלגה לבחור? באיזה מקצוע לבחור? מה ללמוד באוניברסיטה? כיצד אדע מה באמת חשוב בחיים? מהי הדרך הטובה ביותר לחנך את ילדינו? וכו’ וכו’.

כמה אנשים קוראים ולומדים את המצעים של המפלגות השונות לפני שהם מחליטים במי לבחור?

כמה אנשים בודקים את היתרונות והחסרונות של כל תרופה שמציעים להם, לפני שהם מחליטים להכניס את התרופה לפיהם?

במקרים רבים מאד אין לנו את הזמן, את הכוחות או את הידע הדרוש כדי ללמוד את הנושא ולבחור מתוך ידיעה ברורה שבחרנו את הדבר הנכון. לאור זאת, במקרים רבים הבחירות “החופשיות” שלנו נעשות על בסיס הדפוסים שכבר הוטבעו בנו או על פי מידת השכנוע שהצליחו להפעיל עלינו הפרסומאים, אנשי המכירות, הפוליטיקאים, הרופאים, החברים, בני המשפחה וכו’.

המסקנה הלא כל-כך נחמדה בשלב זה של מסענו היא, שלמעשה חופש הבחירה האמיתי שלנו מוגבל עד מאד.

כדי לאזן קצת את התמונה, חשוב לציין את האינסטינקט שיש לכל אחד מאתנו.

אם הצלחנו לשמור על אינסטינקט בריא ולמדנו להיות קשובים לו, במקרים רבים יכול האינסטינקט שלנו להנחות אותנו בבחירה, גם אם החלקים הלוגיים שבנו מרגישים אבודים לגמרי.

בחלק ב’ של מיני סדרה זו אפרט תובנה מעניינת המסבירה את המכניקה הקשורה לאותם כוחות בלתי נראים עליהם מרמז שייקספיר, אותם כוחות המושכים בחוטי חיינו והופכים אותנו במידה רבה למריונטות הממלאות את תפקידיהן על במת תיאטרון החיים.

כמו כן יוסבר בהמשך הסדרה כיצד כל זה קשור לרפואה ובריאות, כיצד זה קשור לרפואה החדשה וכיצד כל אלה קשורים להתפתחות אישית.

 

פורסם לראשונה ב-31.10.2014
עידן סער

…………………………………………………………………………………………..

הערה: כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.
בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.

עגלת קניות
GNM - ישראל

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

 

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים של הרפואה החדשה(GHk/GNM). במהלך צפייה בת שעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו המסבירה בריאות וחולי בדרך חדשנית ומראה כי מחלות מכל הסוגים מתחילות כתגובה להלם המהווה קונפליקט ומתנהלות בדרך ברורה והגיונית המאפשרת החלמה כפי שהתכוון הטבע.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן