img-0
img-5

התקפי לב

נושא מחלות לב והתקפי לב הוא רחב מאד וחשוב מאד.
גם בנושא זה מביאות התגליות של הרפואה החדשה הבנות שונות מאד מאלה של הרפואה המקובלת.

אין אפשרות במאמר יחיד זה לפרט את הנושא במלוא היקפו. הכוונה כאן היא להדגיש את התגליות והתובנות העיקריות של הרפואה החדשה בהקשר להתקפי לב.
מלבד המידע שמופיע במאמר זה, יש עוד הרבה מידע ותובנות של הרפואה החדשה שהם חיוניים למי שמעוניין להבין את הנושא יותר לעומק.

 

התקפי לב לפי הרפואה המקובלת

מתוך ויקיפדיה:

אוטם שריר הלב (באנגלית: Myocardial infarction ובראשי תיבות: MI), הידוע בכינויו העממי “התקף לב” , הוא מחלת לב איסכמית שבה הפרעה באספקת דם ללב, או לחלק ממנו, גורמת למוות של תאי שריר הלב באותו אזור. אוטם לבבי נובע במרבית המקרים מחסימה של אחד מן העורקים הכליליים, הבאה בעקבות קרע של רובד טרשתי  לא יציב באותו העורק, אשר עליו מתפתח קריש דם שחוסם את העורק. כתוצאה מן החסימה מתפתחת איסכמיה של רקמת שריר הלב, ואם מצב זה לא מטופל תוך זמן קצר, עלול להיווצר נזק בלתי הפיך (אוטם) באותה רקמה לבבית.

 

התקפי לב לפי הרפואה החדשה

לפי הרפואה החדשה, גם התקפי לב נגרמים כתוצאה מקונפליקטים ביולוגיים.

הרפואה החדשה גילתה שיש למעשה שלושה סוגים שונים של התקפי לב אשר נגרמים משלושה סוגים שונים של קונפליקטים. בהמשך המאמר יפורטו שלושת הסוגים השונים.

חשוב מאד לזכור ולהבין שכל סוגי התקפי הלב (וגם התקפים מסוגים אחרים) הם למעשה סימפטומים של משבר ריפוי שקורה באמצע שלב הריפוי מהקונפליקט שאותו אדם חווה.

משמעות הדבר היא שהתקף הלב קורה רק לאחר שהקונפליקט שגרם לו כבר נפתר והגוף נמצא באמצע תהליך הריפוי שבו נעשים תהליכי תיקון ושיקום לרקמות שנפגעו בשלב הפעיל של הקונפליקט.

ההתקף קורה כאשר המוח מזהה שהוא לא צריך יותר את הבצקת שהוא (המוח) יצר סביב המרכז במוח בו פגע הקונפליקט והופיע ה-HH. מטרתה של הבצקת שנוצרת במוח היא לעזור בחלק הראשון של שלב הריפוי בתהליך שיקום הנוירונים שנפגעו באותו מרכז ספציפי במוח בו פגע הקונפליקט והופיע ה-HH.

כאן בהמשך מפורטים שלושת הסוגים השונים של התקפי הלב. ניתן לראות שהתקפי הלב לא נגרמים בגלל חסימת זרימת הדם בעורקים הכליליים אל שריר הלב וגם לא בגלל רמה גבוהה של כולסטרול בדם.

 

1. התקפי לב הקשורים לעורקים הכליליים

הקונפליקטים העיקריים שמשפיעים על העורקים הכליליים הם קונפליקטים של אובדן טריטוריאלי. לדוגמא:

 • אובדן בלתי צפוי של תחום שליטה
 • אובדן בלתי צפוי של משרה או מעמד
 • אובדן בלתי צפוי של בית או שטח אדמה
 • אובדן של עסק, פשיטת רגל
 • אובדן היכולת להמשיך בעיסוק המקצועי או בתחביב
 • אובדן רכוש, תכשיטים, השקעה כספית וכו’
 • אובדן של רישיונות, תעודות וכד’
 • אובדן של מישהו שהוא חלק מהטריטוריה (בת הזוג עזבה את הבית במפתיע, עזיבה לא צפויה של שותף)

בחלק מהמקרים, בעיקר אצל נשים שמאליות בגיל הפריון, הגורם לפגיעה בעורקים הכליליים ולהתקף הלב שמופיע בעקבות זאת הוא קונפליקט מיני (פירוט יש בהמשך המאמר, ברטע העוסק בסוג השני של התקפי לב, אלה הקשורים לורידים הכליליים).

הקונפליקט פוגע במרכז במוח ששולט על רקמת האינטימה של העורקים הכליליים ופגיעה זו מפעילה את התוכנית הביולוגית שמתבטאת בעורקים הכליליים. מרכז זה נמצא באונה הרקתית הימנית שבקליפת המוח.

כל עוד הקונפליקט פעיל, לא פתור, יש אובדן של תאים ברקמת האינטימה שנמצאת בדפנות הפנימיים של העורקים הכליליים.
הסימפטום הבולט בשלב זה הוא תעוקת לב (אנגינה פקטוריס) שעוצמתה תלויה בעוצמת הקונפליקט.

אובדן התאים גורם להרחבת הקוטר הפנימי של העורקים הכליליים. זה מאפשר הזרמה רבה יותר של דם אל שריר הלב כדי לתת לאדם יותר כוח, כל עוד לא נפתר הקונפליקט.

ברגע שהקונפליקט נפתר (ולא משנה אם הפתרון נעשה במודע או שלא במודע) פוחתת מאד תעוקת הלב ומתחיל תהליך שיקום הרקמות שנפגעו בעורקים הכליליים.
החומר העיקרי המשמש לשיקום הרקמות שנפגעו הוא הכולסטרול מסוג LDL, ולכן רמת הכולסטרול בדם עולה בשלב זה.

בנוסף לחומרי הבניה, תהליך שיקום העורקים דורש גם כמות רבה יותר מהרגיל של נוזלים, והנפיחות שנוצרת שם עלולה לגרום להיצרות בעורקים הכליליים ולפעמים אף לחסימה מלאה.
מחקרים רפואיים בעבר גילו שכדי להבטיח המשך אספקת דם סדירה לשריר הלב, הגוף יוצר מעקפים טבעיים, עורקים כליליים חדשים, שעוקפים את אלה שנמצאים בשיקום ועלולים להיחסם.

ניתן לקרוא על כך כאן:

“A study by Rentrop et al in the April 1988 issue of The American Journal of Cardiology has produced results completely at odds with the coronary artery blockage theory. In an accompanying editorial, Dr. Stephen Epstein of the National Heart, Lung and Blood Institute summarizes Rentrop and colleagues’ “extremely important observations.” They found that in an advanced state of the narrowing of the coronary arteries, the supply of blood to the heart muscles is fully assured via collaterals that enlarge naturally in response to the blockage. Interestingly, they observed that the more the coronaries narrow, the less danger there is of a heart infarction… Therefore, heart bypass would be redundant to a large degree.” (World Research Foundation, 2007)

“Bypass operations don’t prolong life or prevent future heart attacks. Nor does angioplasty, in which narrowed vessels are expanded and then, typically, propped open with metal tubes called stents.” (Is Heart Surgery Worth It? Dr. L. David Hillis, professor of cardiology at the University of Texas Southwestern Medical School; Bloomberg Business, 2005)

ברגע שהמוח מזהה שהוא כבר לא צריך את הבצקת שנוצרה בו כחלק מתהליך הריפוי, הוא מייצר סיגנל חזק של מערכת העצבים הסימפתטית שנועד לכווץ את כלי הדם ולהוציא הבצקת אל מחוץ למוח. הסיגנל החזק הזה הוא מה שגורם להתקף הלב.

ההתקף קורה כ-6-3 שבועות לאחר שהקונפליקט נפתר.

עוצמת התקף הלב תלויה בעוצמת הקונפליקט שגרם לבעיה וכן למשך הקונפליקט.

אם הקונפליקט נפתר תוך פחות מ-4 חודשים מרגע הופעתו, התקף הלב יהיה חלש מאד ובד”כ אפילו לא יורגש.

אם הקונפליקט נפתר יותר מ-9 חודשים לאחר שהופיע, התקף הלב יהיה בד”כ קטלני אם לא תהיה התערבות רפואית מצילת חיים.

גם במקרים בהם הקונפליקט נפתר לאחר כ-6 חודשים, אך זה היה קונפליקט בעוצמה חזקה, התקף הלב עלול להיות קטלני.

אחד הדברים שעשוי להציל חיים במקרה של התקף לב מהסוג הזה הוא, לשים כרית קרח באזור הרקה הימנית עד שמגיעה ניידת טיפול נמרץ או עד שמביאים את האדם לבי”ח.

בהתקף לב מסוג זה הדופק יורד (ברדיקרדיה), לפעמים בצורה משמעותית ואין שינויים משמעותיים בלחץ הדם, מלבד עליה רגעית בלחץ הדם בגלל הכיווץ החזק של כלי הדם.

הסכנה העיקרית בהתקף לב מסוג זה היא באותם מקרים בהם ההתקף הוא כה חזק שהוא גורם לעצירה מוחלטת של הדופק.

אך חשוב לדעת שגם אם יש ירידה חזקה בקצב הלב ונראה כאילו האדם מת, מסתבר שהוא יכול לשרוד תקופה ארוכה אפילו במצב של חוסר הכרה, עם דופק נמוך מאד של 4-3 פעימות בדקה ונשימה מאד שטוחה. כשהמוח (וכנראה גם בעזרת מערכות נוספות) מזהה שהגיע הזמן המתאים, חוזרת ההכרה לאותו אדם ואז גם שאר התפקודים ישוקמו בהדרגה והאדם עשוי לחזור לחיים נורמליים. 

ניתוחי מעקפים אינם עוזרים

ב-18.7.2006 הופיע מאמר בביזנסוויק אונליין הקובע בצורה חד-משמעית שניתוחי מעקפים לא מאריכים את חיי החולה ואינם מונעים הישנות של התקפי לב, למעט במיעוט קטן של מקרים קיצוניים.

להלן הקטע הרלוונטי מתוך ביזנסוויק אונליין 18.7.2006:

לעקוף ניתוח זה?

האם יש ערך לניתוח לב? רופאים שואלים האם ניתוחי מעקפים או הרחבת כלי הדם מאריכים בהכרח את חיי המטופלים.

המידע מניסויים קליניים הוא ברור: מלבד במיעוט של מטופלים עם מחלות חמורות, ניתוחי מעקפים לא מאריכים חיים או מונעים התקפי לב בעתיד.

כנ”ל גם אנגיופלסטיקה, שבה מרחיבים היצרויות בכלי הדם, ואז, בד”כ תומכים בהם להישאר פתוחים בעזרת צינורות מתכת שנקראים סטנטים.

“אנשים לעתים קרובות מאמינים שתהליכים אלה פותרים את הבעיה, כמו ששרברב מגיע ומתקן את הצנרת עם חתיכת צינור חדש”, מסביר ד”ר ל. דייוויס היליס, פרופסור קרדיולוגיה בביה”ס לרפואה סאות’ווסטרן באוניברסיטה של טקסס. “אך ביסודו של דבר זה לא פותר את הבעיה”. 

 

2. התקפי לב הקשורים לורידים הכליליים

הקונפליקטים העיקריים שמשפיעים על הורידים הכליליים הם קונפליקטים מיניים.

לדוגמא:

 • אישה שאינה יכולה לקיים יחסי מין מסיבות ביולוגיות או אחרות
 • אישה שנדחתה מינית ע”י גבר או גברים
 • תסכול מיני של האישה (מהסיבות הנ”ל או מסיבות אחרות)
 • אישה שחוותה סקס ראשון עם כאבים חזקים
 • הטרדה מינית
 • התעללות מינית
 • פעילות מינית לא רצויה
 • חוסר בסקס בגלל פרידה לא צפויה או אובדן לא צפוי של בן הזוג
 • פורנוגרפיה בוטה או פוגענית
 • אישה מגלה שבן הזוג בוגד בה
 • הפרעה באמצע קיום יחסי מין

הערה: הקונפליקטים הנ”ל אצל נשים יכולים לפגוע בורידים הכליליים, או ברירית צוואר הרחם, או גם בורידים הכליליים וגם בצוואר הרחם.

בחלק מהמקרים הקונפליקטים שגורמים לפגיעה בורידים הכליליים הם קונפליקטים של אובדן טריטוריאלי כפי שפורט למעלה.
זה רלוונטי בעיקר במקרים האלה:

 • גברים שמאליים במצב הורמונלי תקין
 • נשים שמאליות במצב הורמונלי זכרי (למשל אחרי המנופאוזה)

הקונפליקט פוגע במרכז במוח ששולט על רקמת האינטימה של הורידים הכליליים ופגיעה זו מפעילה את התוכנית הביולוגית שמתבטאת בורידים הכליליים. מרכז זה נמצא באונה הרקתית השמאלית שבקליפת המוח.

כל עוד הקונפליקט פעיל, לא פתור, יש אובדן של תאים ברקמת האינטימה שנמצאת בדפנות הפנימיים של הורידים הכליליים.
הסימפטום הבולט בשלב זה הוא תעוקת לב (אנגינה פקטוריס) שעוצמתה תלויה בעוצמת הקונפליקט. בקונפליקטים שפוגעים בורידים הכליליים, עוצמת תעוקת הלב היא בממוצע חלשה יותר מתעוקת הלב שנגרמת מקונפליקטים שפגעו בעורקים הכליליים.

אובדן התאים גורם להרחבת הקוטר הפנימי של הורידים הכליליים וזה מאפשר הזרמה רבה יותר של דם ורידי משריר הלב אל העליה הימנית של הלב.

ברגע שהקונפליקט נפתר (ולא משנה אם הפתרון נעשה במודע או שלא במודע) פוחתת מאד תעוקת הלב ומתחיל תהליך שיקום הרקמות שנפגעו בורידים הכליליים.

ברגע שהמוח מזהה שהוא כבר לא צריך את הבצקת שנוצרה בו כחלק מתהליך הריפוי, הוא מייצר סיגנל חזק של מערכת העצבים הסימפתטית שנועד לכווץ את כלי הדם ולהוציא את הבצקת אל מחוץ למוח. הסיגנל החזק הזה הוא מה שגורם להתקף הלב.

ההתקף קורה כ-6-3 שבועות לאחר שהקונפליקט נפתר.

עוצמת התקף הלב תלויה בעוצמת הקונפליקט שגרם לבעיה וכן למשך הקונפליקט.

אם הקונפליקט נפתר יותר מ-9 חודשים לאחר שהופיע, התקף הלב יהיה קטלני אם לא תהיה התערבות רפואית מצילה חיים.

בשונה מהתקף לב הקשור לעורקים הכליליים, הסכנה העיקרית בהתקף לב הקשור לורידים הכליליים היא היווצרות של תסחיף ריאתי.

ככל שההתקף יהיה יותר חזק, כך יש סיכוי גבוה יותר להיווצרות של תסחיף ריאתי גדול ומסוכן יותר.

גם כאן, אחד הדברים שעשוי להציל חיים במקרה של התקף לב מהסוג הזה הוא, לשים כרית קרח באזור הרקה השמאלית עד שמגיעה ניידת טיפול נמרץ או עד שמביאים את האדם לבי”ח.

בהתקף לב מסוג זה הדופק עולה (טכיקרדיה), לפעמים בצורה משמעותית ואין שינויים משמעותיים בלחץ הדם, מלבד עליה רגעית בלחץ הדם בגלל הכיווץ החזק של כלי הדם.

 

3. התקפי לב הקשורים ישירות לשריר הלב

הקונפליקט שגורם לפגיעה בשרירי חדרי הלב הוא: מטען יתר של סטרס שלילי לא צפוי שהאדם לא יכול להכיל (“זה יותר מדי בשבילי”, “אני המום לחלוטין”).

הקונפליק פוגע במרכז במוח ששולט על שריר הלב הרלוונטי ובמקביל נפגע שריר הלב.
יש במוח שני מרכזים ששולטים על שרירי חדרי הלב, אחד באונה הימנית של המוח והשני באונה השמאלית של המוח. מרכזים אלה נמצאים בערך בשליש הקדמי של המוח, בשכבה שנקראת “המדולה של הקורטקס” שבה יש בעיקר את החומר הלבן של המוח.

המרכז שנמצא באונה הימנית של המוח שולט על שריר הלב הימני והמרכז שנמצא באונה השמאלית של המוח שולט על שריר הלב השמאלי.

כל עוד הקונפליקט לא פתור, יהיה אובדן של תאי השרירים המשורטטים של חדרי הלב בתהליך של נמק וכן תהיה החלשת הפעילות המוטורית של אותם שרירים שנפגעו.
הסימפטומים האופייניים יהיו בשלב זה חולשה של הלב וקשיי נשימה.

מה שקובע אם הפגיעה תהיה בשריר הלב השמאלי או הימני הם שני המרכיבים האלה:

 1. הצדיות של אותו אדם – האם היד הדומיננטית שלו/ה היא ימין או שמאל.
 2. האם הקונפליקט קשור לאמו של אותו אדם, למישהו מילדיו או למישהו אחר שהוא לא אמו או אחד מילדיו.

כאשר הפגיעה היא בשריר הלב השמאלי וכל עוד הקונפליקט לא פתור:
– הולך ומצטבר דם עשיר בחמצן בין הריאות לעליה השמאלית של הלב.
– ככל שהבעיה נמשכת – יש יותר חולשה והתגברות קוצר נשימה

כאשר הפגיעה היא בשריר הלב הימני וכל עוד הקונפליקט לא פתור:
– הולך ומצטבר דם עני בחמצן לפני הכניסה לעליה הימנית של הלב.
– ככל שהבעיה נמשכת – יש התפתחות של בצקות (במיוחד בכפות הרגליים, קרסוליים ורגליים), ויש עליה בלחץ הדם.

ברגע שנפתר הקונפליקט מתחיל תהליך ריפוי ושיקום השרירים שנפגעו.

תהליך הריפוי נעצר לזמן קצר כאשר מופיע התקף הלב.
התקף הלב בקונפליקטים אלה שפוגעים בשריר הלב מופיע כ-48 שעות לאחר שנפתר הקונפליקט והתחיל תהליך הריפוי.

לאחר שחולף התקף הלב (משבר הריפוי) נמשך תהליך הריפוי הטבעי. האדם שעבר את ההתקף מרגיש חולשה רבה ומתאושש בהדרגה. אם אין קונפליקטים חדשים או טריגרים שמפריעים לתהליך הריפוי הטבעי, יושלם תהליך הריפוי הטבעי תוך מספר שבועות עד מספר חודשים, ובסופו של התהליך יהיה השריר שנפגע יותר מעובה ואולי אפילו יותר חזק ממה שהיה לפני הופעת הקונפליקט.

הערה:
הסטטיסטיקה הרפואית מראה שבערך ב-50% מהמקרים של התקפי לב, לא נמצאה רמה גבוהה מדי של כולסטרול בדם.
מכיוון שרמת הכולסטרול עולה כדי לעזור בשלב הריפוי בתהליכי השיקום של העורקים או הורידים הכליליים, ניתן להסיק מכך שכ-50% ממקרי התקפי הלב נגרמים כתוצאה מקונפליקטים שפוגעים ישירות בשריר הלב, בלי קשר לעורקים או הורידים הכליליים.

 

כיצד ניתן לדעת מהו סוג התקף הלב שהאדם חווה?

בכל אחד מסוגי התקפי הלב עשויים להופיע מספר סימפטומים, כולל האפשרות שהאדם גם יאבד את ההכרה.

ע”י בדיקות פשוטות של לחץ דם ודופק ניתן לדעת במידה רבה של דיוק את סוג התקף הלב שהאדם חווה.

כאשר ההתקף קשור לעורקים הכליליים:
הדופק יורד (ברדיקרדיה) ואין שינויים משמעותיים בלחץ הדם מלבד קפיצה רגעית בלחץ הדם בהתחלת ההתקף.

כאשר ההתקף קשור לורידים הכליליים:
הדופק עולה (טכיקרדיה) ואין שינויים משמעותיים בלחץ הדם מלבד קפיצה רגעית בלחץ הדם בהתחלת ההתקף.

כאשר ההתקף קשור לשריר הלב הימני:
הדופק עולה ולחץ הדם עולה.

כאשר ההתקף קשור לשריר הלב השמאלי:
הדופק עולה ולחץ הדם יורד.

 

מה אנחנו יכולים לעשות במקרה של התקף לב

לגבי כל מקרה של התקף לב או חשד להתקף לב צריך להתייחס כאל מצב מסכן חיים ולדאוג להזמין מהר ככל האפשר אמבולנס או להביא את האדם הסובל מהר ככל האפשר לבי”ח.

עד הגעת אמבולנס או הגעת המטופל לבי”ח אפשר לעזור במידה מסויימת ולפעמים אפילו להציל חיים ע”י הפעולות הבאות, שאינן גורמות לנזקים.
כאשר אין בהירות לגבי המצב ולגבי מה נכון וכדאי לעשות, עדיף לא לעשות שום דבר מההמלצות שכאן, מלבד לדאוג להביא את החולה מהר ככל האפשר לטיפול רפואי מוסמך.

1. בהתקפי לב שקשורים לעורקים או הורידים הכליליים:
לשים כריות קרח על אזורי הרקות.
הקור באזור המרכזים במוח שמעורבים בתהליך מחליש את עוצמת ההתקף ועשוי להציל חיים.

2. מייד אחרי התקף לב שקשור לשריר הלב הימני:

 • שימוש בדה-פיברלטור אם יש בסביבה
 • התזת מים קרים
 • קומפרסים קרים
 • הנשמה מפה לפה

3. מייד אחרי התקף לב שקשור לשריר הלב השמאלי:

 • פעולות החייאה
 • מתן קורטיזון (רק ע”י איש מקצוע מוסמך)

 

פורסם לראשונה ב-24.6.2021
עידן סער

……………………………………………………………………………………………………..

כותב מאמר זה אינו רופא MD, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.
בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.

……………………………………………………………………………………………………..

עגלת קניות
מצב יום/לילה
Scroll to Top

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

 

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים של הרפואה החדשה(GHk/GNM). במהלך צפייה בת שעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו המסבירה בריאות וחולי בדרך חדשנית ומראה כי מחלות מכל הסוגים מתחילות כתגובה להלם המהווה קונפליקט ומתנהלות בדרך ברורה והגיונית המאפשרת החלמה כפי שהתכוון הטבע.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן