טיפ מס’ 243: דלקת קרום המוח

דלקת קרום המוח

המוח עטוף למעשה ב-6 שכבות עיקריות. 3 השכבות הראשונות הן קרומי המוח:

 1. הקרום העדין  – זה הקרום שנמצא במגע עם המוח. הוא מכיל הרבה כלי דם שמזינים את המוח.
 2. הקרום העכבישי. הרווח שבין הקרום העדין לקרום העכבישי מלא בנוזל המוח-שדרה.
 3. הקרום הקשה. עשוי מרקמה סיבית צפופה עם שכבה של רקמת פריוסטאום הנוגעת בצידה הפנימי של עצם הגולגולת.

3 השכבות שמעל קרומי המוח הן:

 1. עצם הגולגולת.
 2. פריוסטאום. זוהי רקמה שעוטפת את כל העצמות בגוף.
 3. העור, שמחולק לשכבת הדרמיס ושכבת האפידרמיס.

 


דלקת קרום המוח (מנינגיטיס) לפי הרפואה המקובלת (מתוך ויקיפדיה)

דלקת קרום המוח המוכרת גם בתור דלקת עוצבה ו-מנינגיטיס (מיוונית: μῆνιγξ –  ממברנה או קרום + הסיומת itis- שמשמעותה דלקת) היא מחלה דלקתית חריפה של הקרומים הרכים של המוח וחוט השדרה, הנגרמת בעיקר בשל זיהום חיידקי ונגיפי, אולם במקרים מסוימים גם ממיקרואורגניזמים אחרים דוגמת פטרייתי וטפילי ולעתים נדירות גם כתוצאה ממחלות לא זיהומיות ומשימוש בתרופות מסוימות. דלקת קרום המוח נחשבת למחלה מסכנת חיים שדורשת התערבות רפואית מיידית.

תסמינים

בדלקת קרום המוח על רקע זיהום חיידקי התסמינים השכיחים של המחלה הם כאב ראש חזק מאוד, קשיון בשרירי הצוואר שמונע את היכולת לכופף את הראש קדימה עד למצב בו הסנטר נוגע בבית החזה, חום גבוה, פוטופוביה, פונופוביה, ערפול חושים, טכיקרדיה, טכיפניה, חולשה, צמרמורת, סחרחורת, בחילה והקאה.

דלקת קרום המוח על רקע זיהום ב-Neisseria meningitidis מתאפיינת במקרים רבים, בנוסף למפורט לעיל, בהופעה מוקדמת של חבורות מסוג פטכיה (petechia) וארגמנת (purpura)  על פלג גוף תחתון, גפיים, רקמות ריריות ולחמיות. חבורות אלה אינן נעלמות כאשר לוחצים עליהן.

דלקת קרום המוח על רקע של זיהום בנגיפי Herpes simplex virus ו- Enteroviruses מתאפיינת במקרים רבים בהופעה של הרפס גניטלי ומחלת הפה, הידיים והרגליים, בהתאמה.

שיעור ההדבקה הגבוה ביותר הוא בגיל 6-7 חודשים. 60% מהחולים הם בני פחות משנה ו-90% הם בני פחות מ-5 שנים.

סיבוכים מוקדמים

הסיבוכים הנפוצים ביותר בשלב המוקדם של דלקת קרום המוח על רקע של זיהום חיידקי כוללים, על פי רוב, אלח דם, תגובה דלקתית כלל מערכתית, (SIRS) קרישה תוך-כלית מפושטת (DIC) שגורמת לעלייה בסיכון לדימומים רב-מערכתיים ולצניחת לחץ הדם. בדלקת קרום המוח על רקע של זיהום ב-Neisseria meningitides מתפתחת לרוב הרעלת דם (Septicemia) חריפה שנקראת מנינגוקוקסמיה (Meningococcemia). קרישה תוך-כלית מפושטת ודימומים נרחבים עלולים להוביל במנינגוקוקסמיה לנמקים של הגפיים.

סיבוכים שכיחים נוספים הם: דלקת המוח, דלקת כלי דם, בצקת מוח, עלייה בלחץ תוך-גולגולתי, בקע מוחי, הידרוצפלוס ופרכוס אפילפטי.

סיבוכים מאוחרים

הסיבוך השכיח ביותר אחרי דלקת קרום המוח חיידקית הוא פגיעה בעצבי הגולגולת אשר שולטים, בין היתר, על תנועת עיניים, שרירי הפנים ושמיעה. לפיכך לקות שמיעה הוא סיבוך נפוץ אחרי דלקת קרום המוח על רקע של זיהום חיידקי, ויש לערוך לילד בדיקת שמיעה לאחר חלוף המחלה. אחוז הפגיעה במערכת העצבים המרכזית כתוצאה מדלקת המוח וכלי הדם שמזינים אותו בזמן דלקת קרום המוח אינו מבוטל; קרישה תוך-כלית מפושטת עלולה לגרום ליצירת פקקת בכלי הדם שמזינים אזורים שונים במוח ולגרום לנמלול, לאיבוד תחושה ולפגיעה בתפקוד איברים שנשלטים על ידי אותו אזור במוח שסבל מאיסכמיה.

לכן במקרה של חשד בדלקת קרום המוח, יש הכרח להגיע לאבחנה במהירות האפשרית, ולהתחיל מיד בטיפול תרופתי (אנטיביוטי, אנטי-ויראלי, אנטי-פונגלי, אנטי-פרזיטי) ו/או בטיפול תומך אחר.

דלקת קרום המוח לפי הרפואה החדשה

הרקמות בשלושת קרומי המוח וכן רקמת עצם הגולגולת, שייכות לשכבת הנבט “המזודרם של המוח החדש” ונשלטות ע”י המדולה של הקורטקס. 
רקמות מסוג זה מגיבות לקונפליקט בשלב הפעיל באובדן של תאים ובשלב הריפוי, לאחר שהקונפליקט נפתר, יש שיקום של הרקמה שנפגעה ואף עיבוי וחיזוק הרקמה, כך שבסוף תהליך הריפוי אותה רקמה תהיה עבה וחזקה יותר ממה שהיתה לפני שהופיע הקונפליקט. תהליך שיקום הרקמה שנפגעה יכול להיות מלווה בדלקת, שמטרתה להאיץ את תהליך הריפוי.

הטענה של הרפואה המקובלת שהדלקת נגרמת כתוצאה מזיהום של וירוסים, חיידקים או פטריות שהצליחו לחדור לקרומי המוח דרך מחזור הדם היא טענה בעייתית, מאחר ומחסום הדם-מוח מיועד למנוע בצורה מוחלטת כל חדירה של מיקרובים למוח ולקרומי המוח, כולל במצבים בהם מיקרובים מוחדרים כביכול למחזור הדם ע”י קרציות.

לכן לפי הרפואה החדשה, הטענה שדלקת קרום המוח החיידקית היא מחלה מידבקת מאד, היא טענה שאין לה בסיס מדעי מוצק.

לפי הרפואה החדשה, הדרך היחידה בה חיידקים יכולים להגיע לנוזל מוח-שדרה היא דרך המחטים החלולות בהן משתמשים לניקור מותני, בדיקה שנעשתה נופצה למדי, בה נכנסים עם מחט למירווח שבין הקרום העדין לקרום העכבישי כדי להוציא קצת נוזל מוח-שדרה לצורך אבחון של מחלות שונות.

מה גורם לדלקת קרום המוח לפי הרפואה החדשה

 1. כפי שהוסבר במספר מאמרים בעבר (למשל – החוק הביולוגי השני), בחלק הראשון של שלב הריפוי בכל קונפליקט, נוצרת בצקת באותו מרכז במוח בו פגע הקונפליקט ובו הופיע ה-HH (הפוקוס של האמר).
  במקרים בהם הבצקת נוצרת בקליפת המוח (הקורטקס) והיא עוברת גודל מסויים, היא עלולה לגרום ללחץ על הקרום העדין.
  זה רלוונטי למרכזים בקורטקס כגון אלה ששולטים על הרקמות האלה:
  – צינורות בלוטת התריס – קונפליקט של חוסר אונים או פחד חזיתי
  – צינורות הלוע – קונפליקט של חוסר אונים או פחד חזיתי
  – סימפונות – קונפליקט של פחד טריטוריאלי או של פחד עם בהלה
  – רירית הגרון – קונפליקט של פחד טריטוריאלי או של פחד עם בהלה
  – רשתית העין – פחד מאחור שאנחנו לא מצליחים לנערו מעלינו
  – הגוף הזגוגי בעין – פחד מאחור מ”טורף”
  וכן במרכז ששולט על האוזן התיכונה, שנמצא במעבר שבין גזע המוח למוחון – לא מצליח לשמוע משהו שאני רוצה לשמוע או לא מצליח להיפטר ממשהו ששמעתי.

  בחלק השני של שלב הריפוי, אחרי שהבצקת נדחפה החוצה במשבר הריפוי, נוצר גידול זמני של תאי גליה באותו מקום בו היתה הבצקת.
  ברפואה המקובלת עלולים במקרים רבים לאבחן גידול כזה כמנינגיומה (גידול במוח שגדל מקרום המוח).

  הלחץ של הבצקת על קרום המוח עלול לגרום לשחיקת תאים בקרום. ברגע שהבצקת נעשית קטנה יותר או נעלמת ונפסק הלחץ על קרום המוח, מתחיל תהליך הריפוי באותו אזור בקרום שנפגע, ותהליך ריפוי זה עשוי להיות מלווה בדלקת באותו מקום שמתרפא.

  2. האפשרות השניה להיווצרות דלקת קרום המוח היא כאשר אדם חווה קונפליקט חזק של יע”ע (ירידת ערך עצמי) אינטלקטואלית אשר פוגע בעצם הגולגולת.בשלב הפעיל של הקונפליקט יש אובדן של תאים באזור מסויים בעצם הגולגולת או במספר אזורים.
  בחלק הראשון של שלב הריפוי מתחיל תהליך של שיקום ועיבוי העצם ונוצרת בצקת באותו מקום שמתרפא. ככל שהקונפליקט היה יותר חזק ויותר ממושך, כך בתהליך הריפוי הבצקת תהיה יותר גדולה.אם הפגיעה היתה בחלק הפנימי של עצם הגולגולת, בצקת גדולה עלולה לגרום ללחץ על הקרום הקשה (קרום המוח שקרוב לעצם).הלחץ של הבצקת על קרום המוח עלול לגרום לשחיקת תאים בקרום. ברגע שהבצקת נעשית קטנה יותר או נעלמת ונפסק הלחץ על קרום המוח, מתחיל תהליך הריפוי באותו אזור בקרום שנפגע, ותהליך ריפוי זה עשוי להיות מלווה בדלקת באותו מקום שמתרפא.

 

מידע נוסף והבנות נוספות לפי הרפואה החדשה

הגורם העיקרי שקובע את סוג הסימפטומים שיחווה אדם שהתפתחה אצלו דלקת קרום המוח זה מיקום הבצקת שנוצרת בחצי הראשון של שלב הריפוי. מיקום הבצקת נקבע לפי סוג הקונפליקט.

סימפטומים אלה יכולים לנוע בין סימפטומים דמויי שפעת, דלקת ריאות, צוואר תפוס, שיתוק שרירים, התקפים אפילפטיים או פריחה בעור.

כאבי הראש החריפים שחווים חלק מהחולים יכולים להיגרם מהסיבות הבאות:

 1. התנפחות הבצקת והלחץ במוח שנוצר בגלל זה.
 2. כאבים כתוצאה מהדלקת עצמה.

דלקת קרום המוח מלווה בד”כ בחום גבוה.

במקרה בו יש קונפליקט שפוגע בצינוריות האיסוף בכליה, זה גורם לאצירת נוזלים בגוף ולמצב שנקרא “הסינדרום“. חלק מעודף הנוזלים בגוף הולכים לאזור המתרפא במוח וגורמים לבצקת שם לגדול בהרבה. זה יכול לגרום להופעה מהירה (תוך מספר ימים) של סימפטומים של דלקת קרום המוח.

הסטטיסטיקה הרפואית מראה כאמור שכ-90% מהחולים בדלקת קרום המוח הם בני פחות מ-5 שנים וב-60% הם בני פחות משנה.

לפי הרפואה המקובלת, הפגיעה המוחית שמופיעה אצל חלק מהילדים החולים, נגרמת כתוצאה מהבצקת במוח, שנגרמת לדעתם מהנפיחות שיוצרת הדלקת בקרום המוח.

לפי הרפואה החדשה, עיקר הפגיעות המוחיות שמופיעות אצל הילדים החולים, נגרמות כתוצאה מחיסונים המכילים נוירוטוקסינים כגון פורמלדהיד, אלומיניום-פוספאט או תימרוסול (שמכיל כספית), אשר עוקפים את המחסום דם-מוח ויכולים לגרום להפרעות נוירולוגיות חמורות ללא DHS (קונפליקט ביולוגי).

לגבי נזקי החיסונים מומלץ לקרוא את המאמר חיסונים בעד ונגד

 

פורסם לראשונה ב-22.12.2017
עידן סער

………………………………………………………………………………………………………….

הערה: כותב מאמר זה אינו רופא MD, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.
בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.

עגלת קניות
GNM - ישראל

הירשמו לניוזלטר* שלנו וקבלו במתנה, ללא עלות,
את סדרת הסרטונים:

 

מחלה זה משהו אחר

סדרת 8 הסרטונים הקצרים הללו, מציגה את חמשת החוקים הביולוגיים הטבעיים של הרפואה החדשה(GHk/GNM). במהלך צפייה בת שעה תוכלו לקבל מושג כללי ראשוני על נקודת מבט חדשה זו המסבירה בריאות וחולי בדרך חדשנית ומראה כי מחלות מכל הסוגים מתחילות כתגובה להלם המהווה קונפליקט ומתנהלות בדרך ברורה והגיונית המאפשרת החלמה כפי שהתכוון הטבע.

הירשמו – קבלו – צפו – והשכילו!

* ניתן להסיר עצמך מתפוצת הניוזלטר בכל שלב בהמשך.
×
דילוג לתוכן