אקנה

אקנה

פורסם לראשונה ב-17.12.2010

מחלות עור מתחלקות לשני סוגים עיקריים:

 1. מחלות המתפתחות בשכבת הדרמיס (Corium skin), שהיא שכבת העור האמצעית, הנמצאת מתחת לשכבת האפידרמיס. הדרמיס נשלטת ע”י המוחון (צרבלום) ומקורה בשכבת הנבט מזודרם של המוח הישן.
   
 2. מחלות המתפתחות באפידרמיס, שהיא השכבה החיצונית של העור. האפידרמיס נשלטת ע”י הקורטקס הסנסורי ומקורה בשכבת הנבט אקטודרם.

המחלות שמתפתחות בדרמיס מתבטאות בסופו של דבר גם דרך האפידרמיס, והאקנה היא אחד הסוגים הקלים של מחלות אלה.

הקונפליקטים שגורמים למחלות או בעיות בדרמיס הם: 

א. קונפליקטים של התקפה:

 • התקפה ממשית כנגד העור (כגון תקיפה פיזית, תאונת דרכים, ניתוח, ביופסיה, זריקות, נשיכת כלב וכו’).
 • התקפה פיגורטיבית, התקפה מילולית, האשמת שווא וכו’. זה יכול להיות על רקע גזעי, סקטוריאלי, מיני או כל דבר אחר.
 • כאבים דוקרים או חודרים.

ב. קונפליקטים של לכלוך, טינופת, כיעור:

 • תחושה שהמראה שלנו הושחת, התכער, עוות. מרגיש מכוער במקום מסויים בגוף, כגון אחרי ניתוח (לדוגמא: כריתת שד – אם האישה מרגישה כיעור במקום הניתוח).
 • מרגיש מטונף, מזוהם, מלוכלך, מגואל (העור בא במגע עם משהו שהוא בעינינו מגעיל, מטונף, דוחה. לדוגמא: צואה, קיא), או שנגע בנו מישהו דוחה (לדוגמא: שיכור, או אדם ש”נדבק” במחלה כלשהי).

כל עוד אנחנו תחת השפעה אקטיבית של הקונפליקט, יש גידול של תאים בשכבת הדרמיס באזור המותקף (פיזית או פיגורטיבית). גידול זה יכול להיות סוג של מלנומה או סוגים קלים יותר. ההשערה היא שמטרת גידול התאים היא להגן על העור במקרה של התקפה חוזרת מאותו סוג.

ברגע שנפתר הקונפליקט, מתחיל שלב הריפוי שכולל תהליך של פירוק תאי הגידול. תהליך זה נעשה ע”י חיידקים ו/או פטריות והוא מתבטא בסימפטומים שונים, בהתאם לעוצמת הקונפליקט, היקפו, המקום בו זה מתבטא בגוף, סוג המיקרובים המעורבים ועוד.

לפי הרפואה החדשה, פצעי אקנה הם תוצאה של אחד הקונפליקטים הנ”ל.

הפצעים מופיעים רק בשלב הריפוי, כלומר לאחר שהקונפליקט נפתר (במודע או שלא במודע). בתהליך הריפוי הגוף נעזר בחיידקים מסוג propionibacterium acnes שמפרקים את הגידולים הקטנים.

מדוע אקנה מופיע בעיקר אצל צעירים בגיל ההתבגרות:

 1. צעירים בגיל ההתבגרות הרבה יותר פגיעים בד”כ לגבי איך הם נראים.
  התחושה ש”אני לא נראית טוב”, “לא מספיק יפה” או “לא מספיק אטרקטיבית” יכולה לעורר את התוכנית הביולוגית.
 2.  צעירים בגיל הטיפשעשרה חווים יותר קונפליקטים של התקפה (בעיקר מילולית) בעימותים עם מבוגרים ואנשי סמכות, כגון – הורים, מורים, רשויות.

פצעוני האקנה עצמם מהווים במקרים רבים טריגרים בפני עצמם (“מרגיש מטונף” או “מכוער” או “דוחה” או “לא אטרקטיבי”) שמפריעים לגוף להשלים את תהליך הריפוי הטבעי.

 כאשר הפצעים מופיעים שוב ושוב, זה אומר שאותו אדם נפגע (ומתרפא לאחר מכן) מקונפליקטים  חוזרים ונשנים מאחד או יותר מהסוגים הנ”ל, או שישנם טריגרים המעוררים אצלו כל פעם מחדש דפוס קודם שקשור לאחד הקונפליקטים הנ”ל.

משמעות הבנה זו היא שהטיפול הכי חשוב לעשות כאשר מופיעים פצעי אקנה הוא ללמוד כיצד לנטרל או למזער ככל האפשר השפעות חוזרות של הקונפליקט, אשר נגרמות כתוצאה מטריגרים.

פצעי האקנה לא נגרמים בגלל ההורמונים של הצעירים. במציאות ידוע שפצעי אקנה יכולים להופיע גם אצל בני 20 ו-30.

…………………………………………………………………………………………..

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.

גלילה למעלה
דילוג לתוכן