טיפ מס’ 62: הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז

פורסם לראשונה ב-21.10.2011

מטרתה של כתבה זו היא להציג את הגורמים להפרעות קשב וריכוז, לפי הרפואה החדשה.

מידע זה הוא חלק מקורס שלם שמוקדש ברפואה החדשה להפרעות במצבי הרוח ומחלות נפש. אין אפשרות להביא כאן את כל הרקע הדרוש להבנה מלאה של הנושא, אך חשבנו שיהיה זה מועיל להציג נושא זה אפילו אם רק בצורה חלקית.

אין בכתבה זו המלצות טיפוליות ספציפיות. הבנת הגורמים עשויה לעזור להורים לילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז להבין טוב יותר את ילדיהם ולהבין טוב יותר מה הם יכולים לשנות בחייהם שלהם כדי לעזור לילדים. כמו-כן עשויה הבנת הגורמים לעזור לכל מטפל לשפר את יעילות הטיפולים שלו בסובלים מבעיות אלה.

…………………………………………………………………………………………………………………

רקע

המחקר של ד”ר האמר מראה שהפרעות נפשיות ומנטליות מתפתחות, בדיוק כמו מחלות פיזיות, לפי חמשת החוקים הביולוגיים של הרפואה החדשה. כך שבכל מקרה של מחלת נפש ניתן למצוא בצילום CT של המוח את ה-HH הרלוונטי (בד”כ יותר מאחד) וכן איבר פיזי בגוף שקשור לאותו קונפליקט.

במרבית המקרים של הפרעות נפשיות או מנטליות, הבעיה קורית כתוצאה ממצב שנקרא “קונסטלציה סכיזופרנית”.

זהו מצב בו אדם מושפע משני קונפליקטים שנמצאים בשלב האקטיבי – קונפליקט אחד שפגע באונה אחת של המוח וקונפליקט שני שפגע באונה השניה של המוח, ממול לפגיעה הראשונה.  

סוגי הקונפליקטים שהשפיעו על אותו אדם הם שקובעים את סוג השינויים הנפשיים או המנטליים שיופיעו אצל החולה. עוצמת הקונפליקטים היא זו שקובעת את מידת חוסר האיזון הנפשי/מנטלי שיתפתח.

מצבים כגון קור רגשי (תחושה שהרגש “מת”), מגלומניה, דמנציה, אלצהיימר, מאניה-דפרסיה, תסמונת טורט ומצבים פסיכוטיים רבים, הם תוצאה של “קונסטלציות סכיזופרניות”.

הפרעת קשב וריכוז (ADD – Attention Deficit Disorder)

כפי שהוסבר במאמר על אלצהיימר, אחת התופעות האפייניות לקונפליקט של פרידה היא אובדן חלקי וזמני של הזיכרון לטווח קצר. הבעיה מוחרפת כאשר יש קונסטלציה בה יש קונפליקט אקטיבי אחד של פרידה שפגע באונה אחת של המוח וקונפליקט אקטיבי שני של פרידה שפגע בדיוק ממול באונה השניה של המוח. קונסטלציה כזאת פוגעת במוח באזור הסנסורי של הקורטקס (“הקורטקס הסנסורי”).

קונסטלציה כזאת יכולה לקרות במספר תרחישים שונים:

 1. אדם חווה קונפליקט פרידה אשר פגע באונה אחת של המוח. עוד לפני שהקונפליקט נפתר, מופיע DHS חדש (כתוצאה מקונפליקט פרידה חדש) שפוגע באונה הנגדית.
 2. אדם חווה בו זמנית שני קונפליקטים דומים של פרידה, שכל אחד מהם פוגע באונה אחרת של המוח.
  לדוגמא: ילד שחווה פרידה קשה משני הוריו באותו זמן.
 3. אדם חווה קונפליקט פרידה אחד, שמתפרש אצלו בשני אופנים או יותר, כך שהוא משפיע על שתי אונות המוח. ל
  דוגמא: ילד שחווה פרידה קשה מאמו, אשר מילאה בשבילו גם את תפקיד האב.
 4. במצבים הבאים מספיק קונפליקט פרידה אחד כדי לגרום למצב של קונסטלציה:
  א. אדם שסובל מפגיעה מוחית כתוצאה מתאונה או ניתוח.
  ב. אדם הנמצא תחת השפעה של סמים או אלכוהול.

כל עוד האדם נמצא בקונסטלציה, הוא נמצא כאמור תחת השפעה של שני קונפליקטים בשלב האקטיבי, כלומר – השפעה דומיננטית כפולה של מערכת העצבים הסימפתטית, או במילים אחרות – שני מצבים של סטרס מתמשך.

צורת ביטוי נפוצה לקונסטלציה של פרידה, ובמיוחד אצל ילדים, היא התופעה של הפרעת קשב וריכוז.

היפר-אקטיביות (HD – Hyperactive Disorder)

הגורם להיפר אקטיביות היא קונסטלציה של קונפליקטים מוטוריים הפוגעים בשתי אונות המוח בקורטקס המוטורי. הקונפליקט העיקרי שקשור לכך הוא מצב בו האדם מרגיש תקוע, לא יכול לברוח, לא יכול להתקדם. התוצאה היא יתר פעילות מוטורית אותה נוטים כיום לאבחן כהפרעה של היפראקטיביות.

מצב כזה קורה הרבה לילדים במקרים כגון:

 • ההורים גרושים והילד מרגיש תקוע עם אחד ההורים
 • הילד מרגיש תקוע בסיטואציה משפחתית כלשהי
 • הילד מרגיש תקוע בביה”ס (או בכל סיטואציה אחרת)
 • תינוק שמקבל זריקות לחיסונים ומרגיש פחד ואי יכולת להימלט מהמצב

ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder

השילוב של קונפליקט מוטורי (“מרגיש תקוע”) עם קונפליקט של פרידה, הוא זה שגורם למצב המאובחן כיום כ-ADHD – הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות. 

מספר התייחסויות נוספות:

 • תרופות כמו ריטלין או אחרות עוזרות אולי זמנית לטפל בסימפטומים, אך הן אינן מטפלות בגורמי הבעיה.
 • הדבר החשוב ביותר לילד הסובל מ-ADD זה לתת לו יותר תשומת לב ויחס חם ולמנוע ככל האפשר כל דבר שעלול לעורר אצלו את ההשפעות של קונפליקט הפרידה (קונפליקט של פרידה יכול להיות קשור גם לחיית מחמד).
 • דוגמא מעניינת של טיפול שהצליח בילדים שסבלו מ-ADD היא מקרה של ילדים גדולים, אשר הרגישו תקועים בין שני הוריהם הגרושים. הפתרון שמצאו ההורים היה לקנות דירה נפרדת לילדים, וסידור זה הוכיח את עצמו כמוצלח ביותר. 

………………………………………………………………………………………………………………

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא מדיציני, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.

גלילה למעלה
דילוג לתוכן